Forum Forumlar Kripto Para Madenciliği Disk Alanı Kullanılarak Yapılan Madencilik, Seeding veya Farming BitcoinHD Bitcoin HD madenciliği nasıl yapılır ? ( Harddisk ile)( + burst ile dual mining)

Bu konu 3 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  Yasin Özçelik tarafından 1 ay 1 hafta önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #20594

  ottoman984
  Yönetici
  Puanlar: 23

  Merhaba arkadaşlar. Sizlere, Burst gibi hard disk ile yapılan miningi anlatacağım. Üstelik ” Burst mu ya da BHD mi kazsam ? ” diye derdiniz olmayacak. Çünkü BitcoinHD ( BHD ), burst ile aynı anda ( Dual ) kazılabiliyor.

  Bitcoin HD ( BHD ) Nedir ?

  GPU lar gibi enerji canavarı olmayan yani yeşil enerjiyle ve daha ucuz donanımlarla yapılan bir madenciliktir.
  Şu anda, POW madenciliğinde küresel olarak harcanan enerji miktarı, 159 ülkenin toplam enerji üretiminden daha büyüktür. Dijital para birimlerinin gelişimi, kaynakların boşa harcanması üzerine kurulmamalıdır. BHD ile, POW hesaplamaları minimum bilgi işlem ve enerji kaynakları ile yapılabilir.

  Kazancım ne olacak ?

  Enerji yönünden içimiz rahatladı, ucuz yakıyor ama akabinde akla gelen şey ” kazancım ne olacak ” olacaktır.

  Bu yüzden aşağıda olan siteye giderseniz, sizlere HDD alanınıza göre tahmini bir bhd kazancı gösterecektir. Üstelik dolar olarakta ayrıca belirtiyor. Peki bu kazanç tutarlı mı ? 3 aylık deneyimim boyunca aşağı yukarı tutarlı olduğunu söyleyebilirim. solo veya havuz olarak kazançları görmek mümkün.
  https://calculator.bhdalerts.tk/

  BHD ye başlamak için plot dosyaları oluşturmak.

  Hali hazırda burst yapıyorsanız ve plot dosyalarınız pocc2 ise, direk sorunsuz birşekilde mininge başlayabileceksiniz. Şayet pocc 1 de kaldıysanız gene yapılabilir. Fakat bu dosyaların ” turboplotter ” ile oluşturulmamış olması gerekiyor. Eski usül pocc1 plot yapanlar veya pocc2 dosyaları olanlar rahatlıkla yapabilir. Eğer uyumsuz pocc1 varsa bunları pocc2 ye convert ederek bu sorunu aşabilirsiniz.
  Şayet Hdd var ama plot yoksa, sıfırdan plot dosyaları kurmanız gerekecek. Bunun için turbo plotter ile yeni plot alanları yazabilirsiniz. Plot dosyaları oluşturmak için burayı ziyaret ediniz ( baybil link )

  Mining aşaması

  Mining aşamasını SOLO ve HAVUZ madenciliği olarak ayrı başlıklar altında anlatacağım. Plot dosyalarınızın tamam olduğunu varsayarak mining kısmına geçeceğiz. Adım adım, noksansız ve resimlerle destekli bir anlatım yapmaya çalışacağım. Ama öncelikle bize lazım olan BHD walleti indirelim. http://www.btchd.org/en#wallet buyrun buradan sistem özelliklerinize göre en güncel walleti indirin.

  ” SOLO madencilik ”

  Öncelikle Blago mineri indiriyoruz. ( https://github.com/JohnnyFFM/miner-burst/releases )

  sonrasında

  Adım – 1 – ” conf dosyası düzenlemesine geçiyoruz. ”

  conf dosyasını bu şekilde düzenleyiniz. Plot dosyalarınızın harf ve yollarını düzenlemeniz yeterlidir. Diğerlerini aynı yapınız.

  Adım – 2 – ” Bind oluşturmak ”

  Bu işlemin amacı, plot dosyalarımızın ” başkaları tarafından ” kullanılmasının önüne geçmek. Yani bazı kötü niyetli burst havuzları, disk sahiplerinden habersiz, ayrıyetten BHD kazdırıyor(muş). Bu tip kötü niyetli oluşumlardan kaçınmak için ” Bind ” denen güvenlik yöntemi geliştirildi. Uygulaması çok basit. Böylelikle kimse sizden habersiz disklerinizle bhd kazamayacak.

  Hemen kendimize bhd adresi alalım. BHD cüzdanınızı açın ve üst tarafta ” Genel bakış, Gönder, Al ” , gibi sekmeler göreceksiniz. Öncelikle kendimize bhd adresi oluşturmamız gerekiyor. Az önceki saydığım sekmelerden ” AL ” kısmına geliyoruz. Etiket yazan yere isim yazın ( herhangibirşey olabilir ), sonra altta bulunan ” Ödeme talep et ” kısmına tıklıyoruz ve bize ait bir bhd adresimiz oluyor. resimdeki gibi

  Geçelim bind aşamasına. 1- gönder sekmesine gelelim, 2- resimde görünen sol alttaki ” pay to ” ya tıklayınız onu “bind to ” yapınız. 3- adres kısmına kendi oluşturduğunuz bhd adresini yazınız. 4- sekiz veya daha fazla kelimeden oluşan plot id nize ait şifrenizi yazın. 5- Generate bind e tıklayın.
  ( 0,1 bhd bakiyeniz olmalı, bu bakiyeyi kilitliyor sadece )

  ve solo madenciliğe başlayabilirsiniz.

  Not: Solo madencilikte blok ödülü 23,5 bhd dir. Ancak bhd de bu ödülün tamamını alabilmek için tb başına 3 bhd kilitlemeniz gerekiyor. Örnek verecek olursak 100 tb disk alanı olan bir kişi 300 bhd kilitlerse blok ödülünün tamamını alabilecektir. Ancak bu şart değil. BHD kilitlemezseniz blok ödülünün 3 te 1 ini alacaksınız ( 7 BHD ). Bu durum havuzlarda olan kazanç için de geçerli. Havuzda da olsanız tb başına 3bhd bağlarsanız havuzdaki paylaşımın tamamını alabileceksiniz. Aksi takdirde 3 te 1 ini almaya devam edeceksiniz. Ancak havuz için bir istisna var. BHD kiralama yaparak % 33 yerine % 50 kazanabilirsiniz. Kalan % 50 yi kiralayan havuz kendisi alıyor. Bu pek adil görünmese de % 17 fazla almakta şu kazançlarda güzel duruyor. Buna havuz bölümünde daha ayrıntılı değineceğiz.

  ” Havuz madenciliği ”

  BHD henüz açık kaynak kodlu olmadığından havuzlar da tekelde tutuluyor diyebiliriz. Şu anda sadece 2 havuz bulunmakta. HPOOL ve HDPOOL. Ben bhd kiralaması daha basit olan fifty-fifty ( %50 – % 50 ) kazanç alabileceğiniz, benim de içinde bulunduğum havuzu anlatacağım.

  https://www.hdpool.com/#/

  Üstteki linkten kendinize bir üyelik açın.

  Adım 1 – Bind oluşturmak

  havuzun verdiği adres ve plot kimliğimize ait şifreyle işlemleri gerçekleştiriyoruz. Solo dan farkı, havuz un adres e bind yapıyoruz. Fotoda görüldüğü gibi.

  Havuz bind adresi : 33NZ7dPrUZALy2LkRjQEe1WhMKGZyTaHtc

  daha sonra oluşan bind anahtarını havuza veriyoruz. onay tuşuna basıp bind keyi kabul etmesini bekliyoruz. Valid yazarsa bu iş oldu.

  Ve buraya kadar sıkıntı yoksa, mining e geçiyoruz.

  Adım – 2 – Miner indirme ve conf düzenleme

  https://www.hdpool.com/#/downpage bu adresten güncel mineri indirelim.

  İçeriğinden miner yazan dosyayı note pad ile açalım. Disk plot dosyalarını doğru şekilde yazalım. HDPOOL üyeliği oluşturduğumuzda bize ait bir account key veriyor. bunu pool sayfasında ” home ” sekmesinde görebilirsiniz. Miner sayfasını resimdeki gibi ayarlayalım.

  minerinize isim verebilirsiniz ve account keyi doğru yazdığınızdan emin olun. En ufak imleç kaydırmalarında miner çalışmayacaktır.

  herşey tamamsa ” hdminer ” i başlatın. Arayüzü web sayfası kullanarak gösteriyor ancak arka planda çalışıyor esas. doğru disk yollarını girdiğinizden eminseniz ve minerde de sıkıntı görünmüyorsa web sayfasını kapatabilirsiniz. Pek bakmaya gerek yok. pc nin sağ alt kısmından, simgeleri göster okuna tıklattığınızda, hdminerin azimle çalıştığına şahit olacaksınız.

  Eğer minerde bir sıkıntı görünmüyorsa birkaç dakika içerisinde havuzda da kendi minerinizi görebilmelisiniz. Aktif diye belirtecektir. ona conf dosyasında verdiğiniz isim de belirecektir havuz sayfasında. Kazançlar ise 2 güne kadar ancak belli oluyor. İlk gün kazanç namına birşey görünmeyebilir bu sizi korkutmasın.

  Buraya kadar gelebildiyseniz siz de artık BHD madencisisiniz. Yazının devamında BHD kiralayarak 1/3 değilde, 1/2 kazanabilmek için gerekli adımları anlatacağım.

  • Bu konu 4 ay 2 hafta önce önce  ottoman984 tarafından değiştirildi.
  • Bu konu 4 ay 2 hafta önce önce  ottoman984 tarafından değiştirildi.
  • Bu konu 4 ay 2 hafta önce önce  ottoman984 tarafından değiştirildi.
  • Bu konu 4 ay 2 hafta önce önce  ottoman984 tarafından değiştirildi.
  • Bu konu 4 ay 2 hafta önce önce  ottoman984 tarafından değiştirildi.
  • Bu konu 4 ay 2 hafta önce önce  ottoman984 tarafından değiştirildi.
  • Bu konu 4 ay 2 hafta önce önce  ottoman984 tarafından değiştirildi.
  • Bu konu 4 ay 2 hafta önce önce  ottoman984 tarafından değiştirildi.
  • Bu konu 4 ay 2 hafta önce önce  ottoman984 tarafından değiştirildi.
  • Bu konu 4 ay 2 hafta önce önce  ottoman984 tarafından değiştirildi.

 • #20595

  Yasin Özçelik
  Yönetici
  Puanlar: 205

  Çok güzel bir makale olmuş. Özellikle disk ile burst coin kazanlara umut olacak bir gelişme 😀

  • Bu yanıt 4 ay 1 hafta önce önce  Yasin Özçelik tarafından değiştirildi.
 • #20941

  Yasin Özçelik
  Yönetici
  Puanlar: 205

  Discord Kanalımızda BHD madenciliği hakkında çok faydalı yazışmalar yapılmaktadır. Kanalda sorulan bir soruya Baybil tarafından verilen cevabın burada da olmasını düşündüm.

  Soru: eco ile co hdpool arasındaki fark nedir?

  Baybil Cevap:

  Eco da gelirin daha az olur. Küçük kapasiteli madencilere sürekli sabit gelir sağlar. Co Hdpool da yüksek kapasiteliler olur. Bhd lerini gömüp mortgage edenlere daha yüksek gelir vaad eder.

  Eco da gelir %30-33 lerde olur. Yani bir blok buldugunda havuzdan biri, herkese ödülün %30 u kapasitelerine orantılı olarak dağıtılır.

  Ecopool geliri, kendi kendine solo kazan ama cuzdanina hic bhd pledgelemeyen (mortgage etmeyen) biriyle aslinda ayni oranda kazandirir. Ama soloda belki aylarca beklersin. Belki de ustuste iki gun blok bulursun . Havuz duzenli odeme almani saglar. Co hdpool da, kapasiten yüksek olduğundan, havuza da çok gelir saglayacagin icin, seni ellerinde tutmak icin, senin adina kapasitenin 3 kati bhd atarlar. Sen de bunu Rent menusunden kiralama sansi elde edersin. Kiralarsan odul geldiğinde, odulun %30 yerine %45 lere kadar çıkar.

  Co hdpool un bir avantaji da urettigin bhdleri de mortgage icin kullanabilmen. En mukemmel sartlarda. En avantajli haliyle, butun bhdleri sen saglarsan, havuzdan hic bhd rent etmezsen, odul geldiginde gelirin %95 lere kadar çıkar.

  Bir blok bulundugunda gelen ödül, 22.5 bhd.

 • #20952

  Yasin Özçelik
  Yönetici
  Puanlar: 205

  Soru: okuma süresi 30 sn altında olsun demişsiniz, olmazsa ne olur?
  Örnek vererek sorayım : Diyelim ki benim toplam 10 tb alanım var.
  Dakikada 1 tb okuyabiliyor diskim diyelim. Son bloktan 1 dk sonra bir blok daha bulundu.
  1 dk. da 1 tb okuyabildiğim için pool bana 1 tb.lik ücret mi verir.
  Yani okuma ile blok bulmanın mı alakası var? O yüzden mi 30 sn altında olmalı?

  Cevap: Ottoman984 tarafından verilen. (Kendisine BHD Bey diye hitap edilmesini isteyen titiz bir arkadaş)

  yani bence çok fark yok ( sadece BHD yapanlar için. burst + bhd yapanlar için fark olacaktır. özetledim aşağıda kısa vadede fark olabilir

  30 sn ye de biterse diskler sonraki blok için hazır olacak. DL bulma şansını kaçırmamış olabilirsin böylelikle bhd için bloklar 5 dk da 1 çıkıyor ama arka arkaya bloklar çıkabiliyor. Mesela blok çıktı diskler başladı taramaya 15 sn sonra yeni blok çıktı burada parantez açmamız lazım senin disklerin 1 dk da tarama yapabiliyorsa 15 sn ye de mevcut alanın 4 te 1 ini bitirebilecek. öte yandan 30 sn ye de bitiriyorsan mevcut alanın yarısını taramış olacaksın. 15 sn yede tarayan birisi mavcut alanın tamamını taramış olacak. yani özetlersek ; hızlı tarama = daha iyi DL şansı ha bazen 3 sn sonra yeni blok geliyor. 3 sn yede en fazla alanı tarayıp en düşük DL yi bulan kapacak bloğu. Mesela ben bhd + burst yapıyorum. yaklaşık 30 sn benim tarama sürem öncelik bhd de 1 dk olduğunu varsayalım tarama süremin neler olacağına örnek vereyim
  burst blok çıktı başladı bloklar taramaya 15. sn yede bhd blok çıktı burst blok duraklatılıyor bhd blok başlıyor taramaya 1 dk bitiyor
  sonra burst blok kaldığı yerden devam ediyor. 45 sn ye sürüyor kalan burst taraması ve toplamda 2 dk sürüyor
  ama bu zaman zarfında yeni burst veya bhd blok çıkarsa tarama iyice zorlaşıyor hem diskler in ükteki süresi artıyor hem de taramalar tam bitmeden kesintilere uğruyor 15-20 sn yede bitirmek aşkların en güzeli diyebiliriz disk mining için

   

   

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.