Forum Forumlar Kripto Para Madenciliği Bulut Madenciliği (Cloud Mining) Bulut Madencilik Nedir ? Güvenli midir ?

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  TahaErakay tarafından 2 yıl 2 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #2450

  TahaErakay
  Yönetici
  Puanlar: 2

  Bitcoine ilgi arttıkça kullanıcıların bu havuzdan pay kapma savaşı da kızışıyor. Bu konuda ki en kolay kazanç yönetimi olarak ta bulut madenciliği karşımıza çıkıyor. Bulut madencilik nedir ve nasıl yapılıyor? Peki bulut madenciliği güvenli midir? Ya da bulut madenciliği ne kadar risk taşıyor? Madencilik paketi kiralamalı mıyım? Bulut madencilik işine girmeli miyim? Bu tarz sorular madencilik işine girenlerin ilk kafalarına takılan sorulardan birkaçı.

  Yukarıdaki örnek resim bulut madenciliği yapan firmanın örnek kontrat görseli. Firmaları ve kontrat fiyatlarını çeşitlendirmek mümkün. Bulut madenciliği (cloud mining) kısaca, dünyanın herhangi bir yerindeki bir şirketin veri merkezi üzerinden madencilik paketi kiralama işi olarak tanımlanabilir. Bulut madencilikte müşteri belirli bir fiyat karşılığında bir işlemci gücü kiralar ve üretilen kripto paralar doğrultusunda günlük, haftalık veya aylık olarak ödeme alır; fakat genel olarak bulut madencilikle ilgili dile getirilen olumsuzlukların çok fazla olduğu herkesçe bilinen bir gerçektir.
  Firmaların size vaatleri heyacanlanmanıza yol açıp sizlere cazip gelebilir. 300 Euro yatırıp 6 ay sonunda 1000 Euro almak cazip bir teklif. Peki bunlar nekadar gerçek yada güvenli. Firma gerçekten yüzlerce donanımla gerçekten bu hizmeti size sunuyor mu? Bu gelir gider kazanç tablosu reelde mining yapan kişilerce ponzi yani sahtecilik olarak görülebilyor. Çünkü coinin yani para biriminin zorluk derecesi,değeri,blok zorlukları işin içine girince zararlı bile çıkabiliyor hatta gelen 3 5 kuruşa şükreder duruma gelebiliyorsunuz. Tabiki bu sistemi yapanların hepsi sahtekar demek doğru olmaz. Bulut madenciliğinde karşımıza çıkan en büyük soru işareti bulut madenciliği yapan firmaların üretim yapıp yapmadıklarıdır. Şayet kontrat yaptığınız firma üretim yapmıyorsa, kâr dağıtımını sizlerden aldığı kontrat ücretleriyle yapmaktadır. Dolayısıyla yeni üye kaydı gerçekleşmediği zaman ya da kontrat ücretleri kâr dağıtımına yetmediği durumda şirket aniden kapanabilir ya da iflas edebilir. Öncelikle bunun adı bulut madenciliği değildir. Bunun adına Ponzi diğer bir deyişle Titan Zinciri denir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız bütün paranız uçar ve elinizde koca bir hayal kırıklığı kalır. Tabii bu durum ister istemez bulut madenciliğine olan güveni de sarsar.
  Peki her bulut madenciliği yapan şirket Ponzici midir? Elbette değildir, bu işi uzun sürelerdir yapan şirketler var ve hala üretime devam ediyorlar. Fakat fark edildiyse gerçek üretim yapanların gelir tabloları çok daha düşük karlıdır, yani aslında gerçeği yansıtır.

  Bu görüşlerden sonra negatif bir düşünceye kapılıp Bitcoin’den vazgeçmeyin, alın satın, Bitcoin ile alış veriş yapın, altcoinlerde değerlendirin, bunlar size tecrübe kazandırarak deneyim olacaktır. Ama şu anda bunca şeye rağmen madenciliğe girmek istiyorsanız, Türkiye dahil dünyadaki hiç bir şirketin yüzde yüz güven ve güvenlik sağlayamayacağını aklınızdan çıkarmayın.

  Türkiye’den ikinci el bir cihaz (yarı veya üçte bir fiyata) alınabilir ve madencilik denenebilir, tabi ki elektriği çok düşük fiyata veya bedava kullanacağım diyorsanız. Diğer bir öneri de altcoin madenciliğini denemek olabilir, Bitcoin’e göre daha kolay çıkarılabilen ve ileride değerinin yükseleceğini düşündüğünüz bir altcoin üretimine başlayabilirsiniz.

  Bu bilgiler ışığında son sözlerim bulut madencilik kandırmaca ve pişmanlıktır.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.