Bu konu 10 yanıt ve 6 izleyen içeriyor ve en son  baybil tarafından 1 yıl 10 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #6598

  baybil
  Yönetici
  Puanlar: 511

  Burstcoin 10 Ağuston 2014 tarihinde devreye alınmış.

  1. Burst madenciliği avantajları/dezavantajları.

  • Burst madenciliğinin en büyük avantajı, diğer donanımlar (ASIC cihazlar ve ekran kartları) ile yapılan madenciliklere göre çok daha az elektrik tüketimi olması.
  • Dünya üzerinde sayısı her geçen gün artan sayıda bilgisayar ve bunların kapasiteleri her geçen gün artan diskleri bulunmakta. Burst ile beraber disklerin hem atıl kapasiteleri kullanılabilir hem de merkezi olmayan bir yapıyı canlandırmak, diğer blokzinciri yapılarına göre kolaydır. Herkes evinde bulunan bilgisayarının bir kısmını bu işe yatırım olarak kullandırabilir.
  • Burst madenciliğinde Plotlama aşamasının (uzun süren bir aşama) Ekran kartı kullanılan madenciler ile aynı anda, aynı RIG/PC de çalıştırılabiliyor olması da büyük avantaj. Örneğin Ethereum madenciliği yaptığınız bir sistemde, aynı anda Burst plotlama da yapabilirsiniz. Plotlama işlemi sırasında PC nin işlemcisi full kullanılmakta. Burst plotlama işlemi, GPU ile de yapılabiliyor. Çok daha hızlı olmakla beraber, örneğin ETH madenciliği yapılan sistemde GPU ile Burst plotlama tavsiye edilmez.
  • HDD lerden SSD lere geçişin hızlı olduğu bir dönemde olmamız, yapılacak yatırımda en dikkat edilmesi gereken, dezavantaj oluşturabilecek konu. SSD diskler HDD lere göre çok daha hızlı madencilik yapma imkanı veriyor.
  • Burst ekibinin Android ve IOS cihazlar için de cüzdan ve madencilik yazılımı geliştiriyor olması, Burst’ü diğer blokzinciri coinlerinden üstün tarafı. Bu yazılım henüz test aşamasında.

  2. Hazırlık

  İşletim Sistemi : Seçimim Windows 64 bit.
  Burst madenciliği için 32bit veya 64 bit işletim sistemi olan herhangi bir Windows işletim sistemi işimizi görse de biz 64 bit Windows tecrih edelim. 32 bit Windows da ileride bahsedeceğim plot işlemi sadece Java ile gerçekleştirilebiliyor ve 64 bit sistemdekinden daha yavaş. Yine de bilgisayarınızda Java bulunsun. Java olmazsa olmazınız. Burst cüzdanı da Java gerektiriyor. Bununla beraber Burst cüzdan programı içinde yapılan kopyalama ve yapıştırmalarda Flash eklentisi gerekiyormuuş. Bu nedenle Flash da yüklü olsun.
  Bu yazıyı yazarken şimdi bir daha denedim de, 32 bit de Java ile “Out of Memory” hatası aldım. siz iyisi mi 64 bitten şaşmayın. İşte hata :
  burst-32bit-java-error

  Kullanılacak yazılımların indirilmesi :
  1. Aşama Plotlama :

  Ekran kartı işlemcisini ve ram ini kullanarak harddiskinizi daha hızlı plotlamak istiyorsanız bunu indirin.
  http://burstcoin.biz/download/5-gpu-plot-generator-(win-x64)

  Burayı okumanızda fayda var. Komut satırı parametreleri ile ilgili.
  https://github.com/bhamon/gpuPlotGenerator

  Bu hesaplama aracını indirin, exe dosyadır ama korkamyın, ben indirdim, kullanıyorum, sıkıntı yok. Virüs değil.
  http://www.mediafire.com/file/78fkdjyvh6ecjcr/Burst+-+Nonces+Calculator+v2.0.exe

  2. Aşama Madencilik :

  Ben bu cüzdanı tercih ettim. Bu yazıyı hazırlarken en güncel olan cüzdan yazılımı buydu. Bu yazılım içinde cüzdan, plotlama ve madencilik yazılımı mevcut.
  https://github.com/dawallet/burstwindowswallet

  Benzer şekilde bu madencilik yazılımı da cüzdan içinde gelen madencilik yazılımından hızlı. Çünkü ekran kartı destekli bir madencilik yapıyor.
  https://github.com/de-luxe/burstcoin-jminer/releases

  Tüm bu yazılımları hazır ettiniz diyelim. Artık ihtiyaç duyacağınız tek şey bir kaç TeraByte disk alanı. 5 TB ile başlamanızı önerebilirim. Bunun altında yapacağınız yatırım ile elde edeceğiniz gelir çok çok düşük olacaktır. Bugünkü kur ile, 1 TB lık bir disk ile madencilik size ayda 1 dolar kadar gelir getirebilir. Fakat bu işle ilgilenen bir çok arkadaşımın umudu ve görüşü Burst’ün şu anki değerinin çok az olduğu, değerinin çok artacağı yönünde. Bu işe başlarken bir beklenti içinde olmamanız gerekiyor.

  3. Uygulama

  Cüzdan :

  İndirdiğiniz cüzdan dosyasını bir klasöre açın. İçindeki BurstWallet.exe dosyasını çalıştırın ve işte cüzdan giriş ekranı ile karşı karşıyasınız.

  Faucet ler :

  Burst cüzdanınızı indirdiniz. İçindeki BurstWallet.exe dosyasını çalıştırdınız. Karşınıza gelen cüzdan sıfır bakiyeli olduğundan öncelikle bunu bir kaç Burst le doldurmak gerekiyor. Bunun için Faucet denilen (akmasa damlayan musluklardan) doldurmanız lazım. Cüzdan içerisinde Faucet menüsü var. Buralardan Burst talep etmelisiniz. 3-5 derken toplamda 10 ile 20 Burst ü hemen kazanabilirsiniz. 5 dakikanızı almayacaktır.

  Plotlama :

  Madenciliğe başlamak için 1 TB lık bir disk temin ettiniz diyelim. Bunu masaüstü PC kasası içerisinde SATA portuna bağlayabileceğiniz gibi, USB 3.0 veya 3.1 bağlantı ile harici bir kutu içinde de tutabilirsiniz. USB 2.0 harici bağlantı çok yavaş işlem yapacağından uzak durmanız gerekiyor. Özellikle plotlama işlemi kullandığınız Pc işlemci hızına göre 1 günden 3 güne kadar sürebilecek sıkıntılı bir hazırlık süreci.

  Madencilik (Mining) :

  Burst kazarken kâr edip etmediğinizi buradaki hesap makinesi yardımıyle öğrenebilir siniz ?
  Sadece üç alanı doldurmanız ve show (göster) tuşuna tıklamanız yeterli.
  1. kaç GB disk alanı kullanıyorsunuz ?
  2. Blok ödülü ? Bilmiyorsanız, blok ödülüne de buradan bakabilirsiniz.
  3. Base target (bu madenciniz çalışırken ekranda gözükmekte)
  Show tuşuna tıkladığınızda günlük, haftalık veya aylık kazanacağınız Burst miktarını görürsünüz. Ayrıca solo kazsanız günde kaç blok bulma ihtimali olduğunu da Yüzde (%) cinsinden görürsünüz. Örneğin ben bu yazıyı yazarken 30 TB için baktığımda, günde %96 ihtimalle bir blok bulacağım gibi gözüküyordu.

  16/02/2017 – Güncelleme
  Bir de Plot optimizer var. Bu programı çalıştırarak, plot dosyalarınızın daha hızlı okunmasını sağlayabilirsiniz. Fakat çalışırken önceden plotlanmış bir dosyayı okuyup aynı büyüklükte optimize edilmiş olanı yazdığından 2 katı disk alanına ihtiyacınız olur. Buradan indirebilirsiniz.

  Eğer plot dosyalarınızın overlap ettiğine dair bir mesaj alıyorsanız, buradan indireceğiniz programla düzeltebilirsiniz.

 • #7731

  xfreedoomx
  Katılımcı
  Puanlar: 0

  Ekran kartı işlemcisini ve ram ini kullanarak harddiskinizi daha hızlı plotlamak istiyorsanız bunu indirin.
  http://burstcoin.biz/download/5-gpu-plot-generator-(win-x64)

  Hocam bu dosya ile nasıl gpu ile plotlama yapacağız, cüzdan yazılımı içinde plotlama özelliği var ama sanırım CPU ile plotlama yapıyor, sizin verdiğiniz yazılım ile plot yapıp yazılım ile mining mi yapıcaz yoksa başka bir miner ilemi. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 • #7933

  baybil
  Yönetici
  Puanlar: 511

  Merhaba,

  bu videoda paylaşmıştım ama… eksik yerleri buradan tamamlayabiliriz.

 • #10470

  Akif
  Katılımcı
  Puanlar: 0

  merhaba

   

  toplam 100 pc de 100 tb boş alan mevcut , bu pclerin hepsini kullanabilir miyim ? 100 tb alan ayırsam günlük ortalama ne kadar kazanç sağlayabilirim

 • #10646

  baybil
  Yönetici
  Puanlar: 511

  Ayrı ayrı pc lerde sıkıntı. Uğraşılmaz. Kazandırmaz. 50 ortalamayı yakalayamazsınız.

 • #10722

  Caner
  Katılımcı
  Puanlar: 0

  Merhaba

  Burst mining icin tavsiye edeceginiz 8 tb harddisk nedir..?
  Ben kendimce internetten arastirdigim kadari ile fiyat performans acisindan Lacie 8tb porsche design usb 3.1 almayi dusunuorum 25 adet
  Ancak bu işi daha once hic yapmadim plotlama ve diger konular hakkında bir bilgim yok bu yuzden sizlere birkac sorum olucak
  1-Bir pc ye en fazla kac tane hdd baglanabiliyor yani 25 adet 8 tb lik hdd yi tek pc ye baglayabilirmiyim..?
  2-Hdd secimim dogrumu..? Lacie nin thunderbolt modelleri benim sectigim modelden cok daha hizli ancak thunderbolt secersek fiyat iki katina cikiyor, yada hic hdd olayina girmeden ssd mi calismak lazim..? Fiyat performans acisindan en mantikli secim hangisi olur..?
  3-Forumlarda 200tb barajından bahsedilmiş ama 8 tb lik bir hdd de onerilen 600-800 mblik bir alanın bos bırakılmasıymıs 25 yerine 26 adet almamiza gerek varmidir..?
  4-Ben izmirde yasiyorum plotlama konusunda izmirde yada cevresinde bana yardimci olabilecek bir arkadas varmidir :)?

  Herkeze ii hafta sonlari dilerim.

 • #10810

  baybil
  Yönetici
  Puanlar: 511

  Evet Doğru Lacie diskler çok tutuldu. 25 tane takabilirsiniz. Diskleri gönderirseniz plotlamasıyla ben ilgilenebilirim. Çok çetrefilli bir iştir. Zaman alıyor ve sabır gerektiriyor.

  Bununla birlikte şu anda Burst te biraz krizimsi durumlar var. Yatırımınınızı bekletmenizi öneririm.

  • #11049

   serkan
   Katılımcı
   Puanlar: 0

   Hocam ben de burst mining ile ilgilenmeyi düşünüyordum, krizden kastınız nedir coinle mi alakalı yoksa networkle mi ?

 • #10832

  Caner
  Katılımcı
  Puanlar: 0

  Allah senden razi olsun abi ne diyim)

 • #10853

  enes saka
  Katılımcı
  Puanlar: 0

  http://burstcoin.biz/download/5-gpu-plot-generator-(win-x64)

  hocam iki makinedende denedim arşiv bozuk diyor başka bir işlemmi yapmamız gerekiyor 7ziple felanmı açacagız

 • #11687

  baybil
  Yönetici
  Puanlar: 511

  Ziple filan açmıyorsunuz. Ama Burst kötü gidiyor şu ara. Bakalım zamanla toparlarsa tavsiye edeceğiz yine.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.