Bu konu 34 yanıt ve 13 izleyen içeriyor ve en son  baybil tarafından 1 yıl 4 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #7757

  body
  Katılımcı
  Puanlar: 0

  Merhabalar, elimden geldiğince burstcoin hakkında bilgi vermeye çalıştım. Lütfen soru sormaya çekinmeyin.

  Burstcoin nedir?
  Burstcoin aynı bitcoin gibi elektronik para birimidir. Bitcoinden en bariz farkı ise daha az enerji tüketerek üretilebilmesidir. Burstcoin için önemli olan işlemci gücü değil, harddiskinizde ayırabileceğiniz alandır. Örneğin kullanamadığınız boş alan, harici harddisk ile madenciliğe (mining) başlayabilir veya cep telefonunuzdaki (android) boş alanda bile ile madencilik yapabilirsiniz. Tabii ne kadar yüksek alanınız varsa o kadar blok kazanma veya havuzdaki payınızı yükseltirsiniz.
  Burscoin ile ayrıca yapabilieceğiniz birkaç farklı işlem mevcuttur;
  Assets(Varlık-Fon-Hisse) : Gelir sağlayan bir yatırıma burstwallet kullarak hisse satın alınabilir.
  Crowdfunding(Katkı Fonları) : Bir proje veya fikir için para toplayabilir veya katkıda bulunabilirsiniz.
  Marketplace(Market) : Direk olarak eşya alım-satımı yapabilirsiniz.
  Messenger(Mesajlaşma) : Sistem içerisindekilere şifrelenmiş mesajlar gönderebilirsiniz.
  Lottery(Çekiliş) : Milli piyango gibi düşünün

  Ve birçok özellik

  Kullanılan Bazı Tabirler
  Genesis Block (Genesis Bloğu) : Blok zincirindeki her bir bloğun bağlı olduğu ilk blok.
  Blockchain (Blok zinciri) : Genesis bloğundan (ilk blok) başlayarak gerçekleştirilen tüm transferleri kaplayan ve birbirlerine bağlı blok zinciri.

  Block (Blok) : Blok zincirini oluşturan her bir dosya.
  Mining (Madencilik) : Madencilik yalnız (solo mining) veya grup halinde (pool mining) şeklinde yapılabilir. Detaylarını daha sonraki konularda anlatacağım.
  Hash (Hash) : Blokların içerdiği şifreler.
  Nonce (Nonce) : Blokların içerdiği şifreleri oluşturan parça.
  Deadline (Termin) : Bloğun işleme alınması süresi. Aşağıda açıklamalarda daha iyi anlayacaksınız.
  Plot (Disk Alanı) : Madencilik için ayırdığınız ve noncelardan oluşan alan.
  Burstcoin Cüzdanı

  Burstcoin cüzdanında para transferleri ve diğer tüm özellikleri kullabilirsiniz. Online veya yerel cüzdan olarak iki şekilde kullabilirsiniz. Yerel cüzdanı kullanabilmek için blok zincirini bilgisayarınıza indirmeniz ve güncellemelerini yapmanız gerekmektedir. Tabii online cüzdan ile tüm işlemleri yapabildiğiniz için yerel cüzdana ihtiyaç duymayabilirsiniz. Yani yerel cüzdan kullanmanız blok çıkarma şansınızı arttırmaz. (Bilgisayarınıza yüklediğiniz wallet programları default olarak online wallet açar. Local Wallet tuşuna basarsanız yerel cüzdanı indirmesini bekler, daha sonra kullanabilirsiniz.)
  Cüzdan Hesabı oluşturmak ve kullanmak için rehber hazırlıyorum.

   

  Genel Bilgiler ve Madencilik
  Yapılan para transferlerinin gerçekleşebilmesi için yeni bir bloğun olması gerekmektedir. Para transferi yaptığınızda hemen hesaba geçmemesi burdan kaynaklanır. Para transferleri bilgilerini içeren yeni bir blok oluşur ve bu blok zincirine eklenir. Zincire yeni eklenen bloğun hashtag dizimini çözen kişi o bloğu kazanmış olur. Bir gazetede şifreli metin olduğunu düşünün ve bu şifreyi kırmak için elinizde farklı şifre çözücüler olduğunu, hash gazetedeki şifre ve nonce ise şifreyi bulmak için kullanacağınız anahtar dizisi. Harddiskinizde ne kadar fazla nonce olursa hash i daha hızlı kırmak için daha uygun anahtar dizisi sahibi olursunuz. Yeni bir blok çıktığında bilgisayarınız bu hashi (şifreyi) ne kadar sürede kırabileceğini bildirir (deadline) ve çözmeye başlar. Örneğin deadline süreniz 1 saat 10 dakika, aynı bloğu başka birisi 1 dakikada çözebiliyorsa block onun olur. Blok, blok zincirine eklendikten sonra yeni blok için işlem yeniden başlar (1saat 10 dakika beklemezsiniz). Yani aslında burscoin madenciliği 3 şeye bağlı; sırasıyla 1- Disk alanı (Daha fazla nonce, daha fazla şans) 2- İşlemci hızı (Daha hızlı işlemci, daha hızlı hash çözme) 3- Şans. Aslında şans sıranın başına da konuşabilir çünkü madencilik tamamen şans diyebiliriz. Az disk alanınız ve yavaş bilgisayarınız olabilir ancak en uygun nonce sizde ise diğerlerinden hızlı çözerseniz. Bitcoinden farkı ise burdadır; nonce lar bilgisayarınızda olduğundan, bilgisayarınız elindeki şifre kırıcıları kullanarak hash i çözmeye çalışır dolayısıyla asıl etken disk alanıdır.

   

  Plot
  Plot noncelardan meydana gelen ayırdığınız alan. Bu alanı oluşturmaya plotting denir. Yani plotting programları ile yer ayırırsınız CPU ve GPU ile yapılabilir ve burstcoin mining in en can alıcı bi o kadar da sıkıcı kısmıdır (uzun sürmesiyle bilinir ). Wallet programlarında plotting uygulamaları mevcuttur ancak harici programlarla da plotting yapılabilir. CPU plotlama yaptığınızda oluşan plot optimize haldedir, ek bir işlem gerekmez. GPU plotlamada ise 2 tür mod bulunur Direct ve Buffer. Buffer mod ile yapılan plotlara optimize işlemini yapmanız gerekir (okuma hızını arttırmak için) Direct modda yapılan plotlara ise gerek yoktur. Son zamanlarda yaşanan ve alınan şikayetler nedeniyle Direct mod u tavsiye etmiyorum (Cpu plotlamadan daha uzun sürdüğü test edildi).

  Cüzdan hesabı oluşturmak için hazırlayacağım rehberde plotlama, optimizasyon ve mining de olacak.

   

  Solo Mining ve Pool Mining
  Solo ile pool mining arasındaki fark birinde bloğun tamamını alırken diğerinde havuzdakiler (pool) ile paylaşmak.
  Solo mining de yalnız başınıza mine yaptığınız için şansınız daha düşüktür ancak ödül tabiki daha büyüktür.
  Pool mining de ise ödülü paylaşırsınız ancak yeni bloğu alma ihtimaliniz yüksektir.

   

  Burstcoin Alım-Satımı ve Asset’ler hakkında ayrıca rehber hazırlayacağım.

   

  Burst coin ile ilgili aklınıza takılan soruları cevaplayabilirim.

  Kolay Gelsin.

   

  (Bu kaynağı başka bir forum sitesinde kendim hazırladım. Buradaki biraz kopyala yapıştır oldu kusura bakmayın.)

 • #7992

  baybil
  Yönetici
  Puanlar: 511

  Elinize sağlık, son derece değerli bir içerik ve bilgilendirme yazısı olmuş. Tebrikler. Umarım bu tip paylaşımların değeri üyeler tarafından daha iyi anlaşılır.

 • #8075

  Nesim
  Katılımcı
  Puanlar: 0

  +1 Emeğe saygı

 • #8080

  omer basol
  Katılımcı
  Puanlar: 0

  Elinize sağlık devamını bekliyoruz.

 • #8255

  KASIM
  Üye
  Puanlar: 9

  Hocam öncelikle emeğinize sağlık. Benim izninizle bir kaç sorum olacak. Bu konu hakkında hep ingilizce videolar var, bazı kısımları ” sadece izleyerek ” olmuyor malesef. Adamın konuşmalarını anlayamıyorum. Bu konuda yardım edebilirseniz müteşekkir olacağım.

  1- Ben hesabı alabildim, 12 cümlelik şifreyi kaydettim. burst id ve numeratik id yi de “metin belgesine “kayıt ettim. Sanırım o şifre değişmeyecek hep bizim kalacak.

  2- Videosunu izlediğim yabancı arkadaş, videoyu çekerken, ” hesap id “birden değişiyor ve 10 burst hesaplı bir id den kendi id sine para aktarıyor. Bu kısmı anlayamadım.

  3- plot olayını sorunsuz yapabildim.

  4- Kazım işlemi için pool a üye olmak gerekiyor diyorlar. Bu kısmı da anlayamadım. start minningden pool adresini giriyorum fakat passshare bölümüne şifreyi yazında error veriyor.

  5- Bu “downloading blockchain ” yazısı uzun süredir var. Günlerce sürecek sanırım. Pc yi kapatıp açınca kaldığı yerden indirmeye devam eder mi yoksa her açışımda en baştan mı başlar ? birde downloading yapıyor olması bizim kazıma işlerine etkisi var mı ?

  6- Benim anladığım ; sanırım rpm ve usb 3 olayı önemli. usb 3.0 ve 7200 rpm olunca hdd, optimum verim alınıyor. Okuma hızı düştükçe kazı işi de kalitesiz olabiliyor..

   

  Umarım siz saygıdeğer konu sahibi ve sayfa sahibini sıkacak kadar uzun yazmamışdır. Saygılarımla..

   

 • #8309

  Ghengis
  Katılımcı
  Puanlar: 0

  Selam,

  Harddisk ploting bende de bitti blockchain download oldu. Lakin bu is buz daginin gorunen yuzu. isin dogrusu : bu isin dogruluguna inancim kalmadi !!! 5 gundur. 24 saat 4 ayri bilgisyar ile calisiyorum. solo mining yada pool mining yapmak malesef hic mumkun olmadi. 🙂

  Delinin biri bir kuyuya tas atmis kirk akilli cikartamamis derler yaa iste o hesap.

  http://127.0.0.1:8125/rewardassignment.html : Pool mining yapabilmek icin belirlediginiz pool adresine ait olan  : buurst adres of pool  u giriyorsunuz daha sonra size ait olan passphrase inizi giriyorsunuz. Hesabinizda yeterli para yoktur diye bir mesaj cikiyor. Hic oyle youtube da seyrettiginiz videolarla bu isi yapanlarla alakasi yok 🙂  yukaridaki bilgileri giremeden bir pool secip direk mining e basliyorsunuz ondaa ekrana 4 tane block beklemenuiz gerektigi yani 16 dakiak sonra yukaridaki islemleri tekrar yapmaniz gerektigi 🙂 Nerede yanlis yaptim bilmiyorum. I

  Solo mining deniyorsunuz onda da size ait bir acauntun olmadigi mesaqji cikiyor ekrana 🙂 Agliyacam sinirden..

  Varsa yardimci olacak biri memnun olurum Saygilar.

 • #8615

  Yasin Özçelik
  Yönetici
  Puanlar: 203

  @ghengis 4 farklı bilgisayarda çalışman zaten yanlış bir yol izlediğini gösteriyor. Aşağıdaki konuyu okumanı tavsiye ederim.

  Farklı Bilgisayarda Aynı hesap İçin Aynı Havuzda Burst Mining Yapmak

  @Kasım havuzlara kayıt olma konusu için aşağıdaki konuyu okumanı tavsiye ederim.

  Burst Madenciliği İçin havuzlara Kayıt Olma

 • #9232

  Ghengis
  Katılımcı
  Puanlar: 0

  Burst madenciligi havuzlar yada solo madencilik icin  Deadline ayari nasil olmali. neye gore karar vermeliyiz ?

 • #9750

  SonGoku
  Katılımcı
  Puanlar: 0

  Arkadaşlar evdeki laptoptan 500gb ile öndeneme yapmaya çalışıyorum, yapabilirsem yatırım yapmayı dusunuyorum. Sorun şu ki Burst client v.0.3.9.7 indirdim. Faucet kısmında mining e başlanması için birkaç coin talebinde bulunmaya çalıştığımda; bu olay sadece bir kere kullanılabilir diye uyarı veriyor ve bağışı yapmıyor. Halbuki daha önce kullanmadım. Buradan yardımcı olup haber verebilecek biri var mı ?  BURST-4G37-Y8N4-NCTH-3QUCY

 • #10079

  Ghengis
  Katılımcı
  Puanlar: 0

  @SonGoku Oluruz tabiki 🙂 50 Tb kac harddiskten olusuyor. ?

 • #10085

  Ghengis
  Katılımcı
  Puanlar: 0

  Oncelikle elinizdeki tum diskleri Teker teker CrystalDiskInfo ile Testten gecirin.  Ekteki resimlerde ne demek istedigimi daha iyi anlayacaksiniz.

  Eger disklerde Sari veya kirmizi hata mesajlari gorurseniz o diskleri KULLANMAYIN . Daha somra elinizdeki disk sayisina gore karar verelim ne yapacagimza.

 • #10449

  kaan Munogullari
  Katılımcı
  Puanlar: 0

  bu iş için yatırım yapmak nekadar mantıklı burst coin bitti diyelim farklı coin üretme imkanı varmı bu disklerle veya bu işlemler sırasında diske bir zararı varmış

   

 • #11483

  Ghengis
  Katılımcı
  Puanlar: 0

  Su anki sartlarda pek mantikli gorunmyor. Simdiden burst biriktirip gelecege donuk kuyuya bir tas atiyoruz, ne olur ne olur diye..

  Dibe vurdukca vuruyor : Bu gun itibari ile 0.00000345 BTC.  Baltayi tasa vuruyoruz son 2 haftadir.

 • #11842

  KASIM
  Üye
  Puanlar: 9

  burst bitti… disk alanlar gümledi demek için erken ama malesef öyle..

 • #12156

  Ghengis
  Katılımcı
  Puanlar: 0

  @Kasim, 3 haftadir havuzlara kayit malesef mumkun degil. Havuzlarin hemen hemen hepsi Ddos attack altinda, Herifin biri bir daha bu siteler acilmayacak diye Chat ortaminda tehditler savurmus, birseylere sinirlenmis chat i okumak lazim.  Sanirim Burst yazilimcilarindan biri birazdan okuyum tam anlamaya calisacam.  isin Tuhaf tarafi Koskoca Burstcoin DiZ coktu…. Adam da ne adammis…

  • #12158

   baybil
   Yönetici
   Puanlar: 511

   link verir misin

  • #12160

   KASIM
   Üye
   Puanlar: 9

   @cengiz hocam. Son 2 gündür ağır forked yani Çatal diye tabir edilen vaziyetin içindeyiz diye biliyorum. Havuzlar arasi sync bozuldu ve kazanılan ve bu sync saglanincaya kadar kazanilacak ödüller havaya uçacak. Çataldan dolayı olduğunu saniyorum tüm bunlarin burstnation forumunda tartisiyoruz sürekli. Havuzlarin degismeme sebebi walletlere ulasamamaktan yani bu da çataldan deniyor. Ama dos ataklardan ise burst a bulasmakla iyi yapmamisiz. Herkes bu durumun cozuleceginde hemfikir. Sizlerin genel kanısı nedir ?

 • #12179

  caydanlik
  Katılımcı
  Puanlar: 0

  @ottoman984  İki dev grubunun arasındaki savaştan kaynaklanıyor. Tüm bu olanlardan anladığım kadarıyla ASSET işine girenlerin tamamı BURST’ün değeri yükseldikçe zarar ediyorlar ve müşterilerine söz verdikleri geri ödemeleri yapamayacak duruma geliyorlar. Bu kimsenin beğenmediği, dolandırıcı dediği BurstNation’un da kurucusu olan Adam’a ait. Ki ben mantıklı buldum.

  İlk fork (çatal) Burst 950 seviyesine geldiğinde başladı. DDOS atakları, havuzlarda madenciliğin aksaması vs. Bunu yapan grup BurstTEAM grubu.Yani ana yaratıcılar! Tahmin etmiyorum zira BurstTEAM Official Discord kanalında DEV(geliştirici)’lerden biri şu anki fork’tan sonra Database’in ve BlockChain’in kontrolünü kaybetmiş durumda olmalarından mütevellit “BlockChain’i Yeniden Fork’layalım” diye bir öneri sundu.

  Faşist, Nazi, Bilmem ne diye tabir edilen Adam’ın kendisini savunduğu video’da bunu onaylar nitelikte. An itibariyle Adam yani sizin girdiğiniz sitenin (BurstNation) kurucusu ve şu an kazım yaptığınız pool şimdilik sağlıklı BlockChain ve düzeltilmiş DB’e sahip. Geçmişlerinde neler olduğunu tam olarak bilmemekle birlikte Burst için 2 yol mevcut gözüküyor. Ya baştan bir kod yazılıp yeni bir COIN yaratacak BurstTEAM Dev’leri ya da BurstNation’la anlaşma yoluna gidecekler. Youtube’da Imineblocks’da Lee diye bir çocuk var ki zaten görmüşsünüzdür. Kendisi de en son tahlil de herkesin kendi çıkarı adına ortalıkta konuştuğunu ancak arka kapılarda ne konuşulduğunu bildiğinden ADAM’ın DB’sini nasıl yükleyebileceğinize dair bir video paylaşmış. Ben oradaki çocuğa güveniyorum işin açığı. Kimseyle de bir bağlantısı yok gibi duruyor. Haliyle DB ve wellknownpeers düzenlemelerini yaptım kendi mining’im için. Ancak POLO’ya test için gönderdiğim Burst’ler hala confirme alamıyor.

  Sizinle aynı havuzda kazıyoruz muhtelemen sevgili Kazım. Burst’un geleceğine gelince ise POLO %40’ına sahip burstcoin’lerin bildiğim kadarıyla. Muhtemelen POLO’nun kabul ettiği DB ve fix’lenmiş Blockchain’den devam edebileceğiz. (O da Adam’ın ki olacak gibi gözüküyor)

  İlk okuduğumda Proje ve fikir harika gelmişti ancak para insanları burada da bozmuş gibi. Burst’u ImineBlocks, BurstNation ve burası vasıtasıyla öğrendim. 1 aydır asıl COIN yaratıcısı BurstTEAM’in forumlarına erişebildiğimi bile zor hatırlıyorum. Muhtemelen o tarafta şu anki durum kimsenin umrunda değil. Discord kanallarında ergence tavırlar sergilemekle meşguller şu an. Ve anladığım kadarıyla ikinci fork’u yapan BurstNATION tarafı. Ve BurstTEAM’in coin’in yükselmesini baskıladıklarını, asset’lerle insanları kandırdıklarını düşündükleri için yarın bile BurstTEAM DB’i düzeltebilse ve Blockchain tekrar düzene girse bile yine saldırmaya devam edecekler.

  İşin özünde benim anladığım tüm bu olanlar bizim yüzümüzden oldu. Son 1.5 ay içindeki miner sayısındaki artış fiyatı yükseltti ve ASSET sahipleri geri asla ödeyemeyecekleri bir yük altına girdiler. Haliyle COIN’e olan güveni düşürmek işlerine geliyor. Öte taraftan BN grubu ise fiyatın yükselmesinin herkesin karına olduğunu düşünmekte.

  Kim haklı kim haksız yorum yapmak istemiyorum ancak tüm bu 1 aydır olanlardan anladığım bu. Coin’e gelince 1 yıl sonra şu duruma gülüp geçeceğiz gibi geliyor. Yatırım tavsiye değildir. 🙂

  Selam,

  • #12184

   KASIM
   Üye
   Puanlar: 9

   @caydanlik bu kadar uzun ve ayrıntılı yazdığın için teşekkür ederim. Konuya senin kadar hakim olmadığımdan bazı noktaları anlamaya çalışıyorum. Lee nin videosunu gördüm. Yerel cüzdana vs ulaşabilme yollunu söylemiş. unfolk falan demiş ancak asıl derdimiz yerel cüzdanlara bizim havuzların ulaşamıyor olması. Sync olmadığından bizim ödüller uçacak mı yoksa onları alacak mıyız bilemiyorum. tamda kapasiteyi 45 – 50 yaptım derken başımıza gelene bakın 😀 bn forumunda samimi olduğun kişiler, bunun geçici olduğunu ve normale döneceğini ancak bunun da zaman alacağını söylüyor.

   Açıkçası burst aşırı talep alıyordu. Ben 50 tb lık yatırım yaparım derken mining.clubta 750 tb gördüm. ve bunun gibi birçok adamlar var. ayrıca 2,5 tb ile mining.club havuzunun %3 payı olan adamı gördüm. Blokta vuruyor 😀 ( DL süresi 2 günlük havuz ) Yatırımı düşündüğümde 50-150 tb arası adamlar balinaydı. şimdi ise küçük sınıf.

 • #12667

  çetin
  Katılımcı
  Puanlar: 0

  Selamün aleyküm  burst clientte v0.3.10   versiyonunda  solo kazım yapmayaı gösterebilecek arkadaş varmı acaba videoalrda araştırdım ama eski versiyonlardaki var  bu versiyonda  öyle yapma  yok yardımcı olabilirmisiniz acaba videosu daha iyi olurdu

 • #12795

  Ghengis
  Katılımcı
  Puanlar: 0

  Bu gidisle ustune para odeyecegiz gibime geliyor.

  0.000000125 e seviyesine kadar dustu 🙂 Bu isten kat, yat alacak kadar para kazanacagimiz soz konusu olamsada , kucuk mutluluklar elde ediyorduk, Haftada 1-2 block cozuyorduk 🙂

  • #12810

   KASIM
   Üye
   Puanlar: 9

   Burst 23 doları gördü ve düşüşe geçti. Şu anda 6 dolar civarında seyrediyor. Ben bursta başladığımda btc 2000 dolar falandı…şu an btc 4200 doları geçti ve burst 4 kat düştü. Çekilecek çile değil.

   Uzun lafın kısası, burst bitti. Sadece zevkine kazıyoruz.

 • #12824

  KASIM
  Üye
  Puanlar: 9

  Arkadaşlar merhaba. Burst havuz ödülleri nasıl paylaştırılıyor anladığım kadarıyla anlatmak istiyorum.

  nick                                                      DL                     Pay               Ödül
  Chuck Norris  …………………     10 mins, 5 secs ……41.4% …….511.89
  Gerret……………………………….13 mins, 37 secs…….28.8%……357.14
  ja-bros………………………………33 mins, 3 secs……..9.9%………123.34
  Amelnor…………………..1 hour, 55 mins, 30 secs…2.224%…….27.49
  Starburst…………………2 hours, 46 mins, 2 secs…..1.439%……17.79

  Şeklindedir. Bu örneklediğim havuzda DL max : 2 gündür…block ödülü % 60 a 40 tır.. Bu şu demek

  Chuck Norris arkadaşımız blok vurdu kabul edelim. Kendisi direk 511 burst kazanıyor. ALtındaki Gerret nickli eleman blok vurmamasına rağmen 357 kazanıyor. Bu sistem Chuck Norris  in blok vurduğunu kabul edersek bu tablodaki ödemeleri yapıyor. Chuck Norris  bloğu vuramadıysa rakamlar sadece yazıdan ibaret oluyor.

  Peki bu arkadaş blok vurdu diyelim. DL bulamayanlar ne yapıyor.. Çok basit, kalan % 40 lık blok payını DL bulamayan arkadaşlar arasında paylaştırıyor..blok ödülüne kabaca 1600 burst diyelim, 640 burst DL bulamayanlara gönderilecek demektir. Havuzdaki genel payınızla doğru orantılı şekilde paylaştırılır. Mesela benim genel pastadaki payım 0,250 ve bu blok havuzunda yoksam bu block ödülünden 1,6 burst kazanmış oluyorum. Bloğu bulan kişiyle DL yakaladıysam % 60 lık ödülden bana pay geliyor. Biraz karmaşık gibi ama anlaşılabilir.

  Gereğinden fazla büyük havuzlarda kazı yaparsanız pasta dilimiz gittikçe küçülür..bu şekilde kazancınız olmayabilir. Ben bazen x havuzunda % 2 lik paya sahipken bana günlük 100 burst geliyor ama Y havuzunda % 0,2 lik paya sahipken 200 burst geliyor. Bu seçtiğiniz havuzun fazla blok vurmasıyla alakalı.

  Şayet Tb kapasiteniz yüksekse havuzda cebelleşmenin manası yok.  Blok vurdunuz mu tamamını alıyorsunuz solo miningde. Diğer türlü havuzda blok vurunca 300-400 burst ta alabilirsiniz 1200 burstta..Bu tamamen bloğa + veren kişilerin Dl sinin size ne kadar yakın olduğuyla alakalı. Siz 3 min 2 sec vurun..arkadaki eleman 3 min 3 sec vursun..sonraki 5 min derken sizin  blok ödülü olur 150 – 200 burst :)) Geri kalanları havuzdakiler yer. Bir yandan bizim gibi ufak madenciler için iyi birşey büyüklerin havuzda sürekli blok vurmaları..

   

 • #13123

  KASIM
  Üye
  Puanlar: 9

  burst hakkında düşündüğüm negatif çizgiyi durağana çekiyorum..olumlu gelişmeler var.

   

  1000 burst = 22 sat oldu.

  iyi diyemem fakat çok uzakta da olsa bir ayat ışığı belirdi.

  • #13163

   burak
   Katılımcı
   Puanlar: 10

   @kasım selam,

   öncelikle bilgilendirme için teşekkür ederim şahsım adına.

   burst u hala ümitle takip ediyorum o kadar saldırı ve ddos ataktan sonra bile hala ayakta kalmayı başardı. büyük bir sempati duyuyorum burst a karşı ancak hdd alanım 2.5 Tb olduğundan yatırımı riskli görüyorum. yatırım konusu ile ilgili olarak değerli görüşlerini paylaşabilir misin

  • #13341

   KASIM
   Üye
   Puanlar: 9

   @burak kardeşim k.bakma. Bayramdı seyrandı derken site kapanmıştı. Yeni gördüm cevabını, geç olsa da yazayım fikirlerimi.

   10 k Burst şu an 310 sat civarlarında. ve gün içinde 400 sata yaklaşıyor. Önceki mesajımda 220 sat civarındaydı ( 22 sat 1K burst için. ) Yani yaklaşık 14-15 dolardayız 1000 burst için.

   Bursta olan sempatiyi anlıyorum ve gerçekten keyifli . Fakat şöyle bir sıkıntı var; 1 sene evvel 50 gb ile blok vurabiliyordun. Bende şu an 48 tb var ve 15 gün blok vuramadığım oluyor. tüm okumalar 22 sn ye de bitiyor yani okuma hızım yabana atılacak cinsten değil. Bunun sebebi ise aç gözlülerin çoğalmasından kaynaklanıyor. 5 ay önce 80 tb alan için woooowww deniyordu.. Şu anda 1 pb tı geçti ve 2 pb alan ile yapıyorlar bu işi. Hatta adamlar farklı walletlerde 400 er tb ile aynı havuzda kazabiliyor. Biraz karmaşık gelebilir ama bunun özeti şudur; Yatırımcılar sürekli kapasite eklemezse olduğu yerde küçülüyor. Şimdi 100 tb ı olan kişi alt kademeye doğru iniyor, peki maliyet _? yaklaşık 20 bin tl…bundan 5 ay sonra belki adam ayda 2-3 blok vuracak.  tamam burst artıyor ancak attığımız taş ürküttüğümüz kurbaya değecek mi ?

   Bunun dışında burst blok ödülü her ay % 5 azalıyor. şu anda 1500 lerde. Yani zorluk artıyor, blok ödülü azalıyor. Yatırımcılar kısa vadede pek birşey alamayacaklar. Ancak dersenizki ben 10 k yatırayım. Kazayım sonuna kadar, 5-10 sene sonra burst uçarsa bize ev araba bırakır diye, bu riski göze alıp unutmanız lazım yatırımı. Diğer türlü cidden yazıyorum, akıl karı değil.

   Bakın şu an 1000 burst 13-15 dolar. alın 50  k burst. 2500 tl yapar . Akarı yok kokarı yok. elektrik gitti derdi yok, disk sorun çıkardı mı ? pc diski görmüyor mu ? derdi yok. En önemlisi haftalarca süren plot sıkıntısı, optimizasyon vs yok. Bursta inanıyorsanız tehçizattan uzak durun. atın 500 veya 1000 tl. unutun o parayı.

   Ancak bu şekilde mutlu olabilirsiniz. 8 tb alsanız, 1000 tl. 8 tb aylık ne getirecek ? çok üzülürsünüz. Ben yapmış bulunduğum için mecbur uğraşıyorum. Beklentim uzun vadede, kısa vadede birşey beklemiyorum.

   Bu işe tehçizat en azından bende kalır diye girdim ama hakkaten sorun. Misafir geliyor çocuklar girmesin diye odayı kitlemeler falan 😀 Oda lazım hayde kaldır başka yere kur vs.  ,:D

   En temizi mevcut hdd lerle kazmak, ve 200-300 ne varsa para yatırım kenara burst koymak.

 • #13347

  burak
  Katılımcı
  Puanlar: 10

  kasım, değerli yanıtların ve fikirlerin için teşekkür ederim artık sia dan yürümenin vakti gelmiş de geçiyor gibime geliyor.

  saygılarım ve selamlarımla!

 • #13352

  baybil
  Yönetici
  Puanlar: 511

  Merhaba dostlar,

  uzun süredir sessiz kaldım ama Burst’ün artık toparlanma sürecine girdiğini görüyorum.

  Burst’ün iyice çuvalladığı zamanlarda, 6 plotlu diskimi formatlayıp SIA ya aktardım.

  Eğer ayarlarını iyi becerebilirseniz, getirisi olabilir, Burst ten kârlı mı değil mi diye hiç sormayın.

  Hepsini zaman gösterecek. Ayrı bir başlıkta sizlere resimli olarak SIA anlatımı paylaşımı planlıyorum.

  Burst de SIA da yapılabilir durumda şu an.

  Hayırlı olsun.

 • #13545

  Yasin Özçelik
  Yönetici
  Puanlar: 203

  Baya olmuş bu konuya girmediğim. Son durum itibari ile artık burst sorunsuz çalışıyor fakat günlük üretim ve ödül bulma sürekli azalıyor. Eğer Hdd ile yapılan başka bir coin çıkmazsa 3-4 ay sonra artık 100tb altı burst yapmanın hiçbir anlamı kalmayacaktır. Şuan bile 100tb ile günlük ödüller hariç 200-300 burst arası topluyorsunuz. Ödül ne geliyor derseniz 4-5 günde bir tane vurursanız büyük şans oluyor.

 • #14039

  KASIM
  Üye
  Puanlar: 9

  Bende bilgi vereyim..
  3 ay oldu bu işe başlayalı. O zamanki profil ile şimdiki profil çok farklı. Bunu istatistiki anlamda grafiklere dökersek, tablo berbat. ROi yi kesinlikle unutun arkadaşlar. Ben hdd aldığımda 900 sat idi değer, şu anda 200 sat civarında..400 lere çıkar gibi oldu geçen ay ama gene gösterip vermedi namıssız 😀
  Başka forumda 10 ay evvelki yorumu okudum. 50 gb ile blok vurduğunu yazmış. Tb değil. Evet Gb. Gene aynı yazıda usb bellekle bu işten birşey kazanılmayacağından bahsetmiş. Evet okurken afalladınız değil mi ? Sanki 10 ilerideyiz !!! ve sanki 10 sene evvelden bahsediyoruz !!
  Kapasitem haziran ayı sonunda 11 tb olduğu zaman ilk bloğumu vurdum.. Ve kapasitem temmuz sonunda 46 tb a çıktı. o Zamana kadar blok vuramadım ve nihayetinde 46 tb olunca ağustos ayında 6 blok vurmuştum. Açıkçası sevindim, Vurduğum bloklarda 2 dk falan değil, 9 sn veya 15-20 sn…bana kemiksiz her bloktan 1000-1200 burst geldi. Çok şükür. Havuzumda çok iyi bıraktı ve 1 ayda 13 k burst kazandırdı.
  Ağustos ayı çok verimli geçti açıkçası. O kadar sallandık, çatallaşma vs derken bulunduğum havuz nedeniyle epey karlı çıktım. Gelelim Eylül e..
  EYLÜL ayı kısır geçti. 3 Blok vurdum. Şükrediyorum gene ama 1 tanesi hariç 2 tanesi facia DL ile vurdum..8dk falan 😀 haliyle bana bloklardan bana 300-500 burst geliyordu. Havuz kurtardı beni diyebilirim. Eylül ayını 6 k ile kapattım.
  Demem o ki, insanlar çıldırmış. adam 1 pb lık hdd almış 3 e bölmüş. 3 AYrı makinede çalıştırıyor minerleri. Bunun gibi onlarca kişi var. İşte bu yamyamlardan bize fırsat kalacakta 50 tb ile blok vuracağız.
  Toparlayacak olursam; 10 ay evvel 50 GB ile blok alabilirdim… Şu an 50TB ile garantisi yok. Bu şu demek. Ben elimdeki tehçizatı ve onlarca günlük plotlamamı, emeklerimi silip atacak veya satacak değilim. Sırf emeklerim için devam ediyorum. Yoksa çekilir dert değil. Tek gayem burstun ileride ekmek vereceği. Her ay % 5 azalıyor blok ödülü. Burste giren kişi sayısı katlanarak artıyor…dolayısı uzun vadede amorti edebilirim..Ama başlanır mı derseniz ? Kesinlikle hayır. Biz başladığımız için sürekli umut ediyoruz, iyi olabilir diye. AMa kesinlikle birisi bu şekilde yazsaydı benim gibi, hakkaten başlamazdım.
  Başlarken amacım 50 k burst yapayım ( ocak ayına kadar ) ve burst 1000 adet, 50 dolar olur umuduyla toplamda 9.000 tl yi cebe koymaktı 😀 ( calculator bana 100 k burst geleceğini göstermişti 7 ayda ben yarısı olsa bile..diye hesap etmiştim )
  şu anda 20 k burst ancak birikti. 3 ay var hedef tutmayacak gibi. 40 k burst olursa kendimi şanslı sayacağım.
  Sİgnatum a da bu şekilde başlamıştım. 1 kart var bende, nicehas günlük 2 dolar veriyordu bende signatum calculatore baktım ve aylık kazanç 90 dolar gösteriyordu 😀 SOnuç: signatum 1,5 ayda 20 dolarlık coin bıraktı…Onu da elimde tutuyorum ileride artarsa diye 😀 bakalım elimizde mi patlayacak bunlar.
  Alın kahvenizi, bu yorumları okuyun ve yudumlayın…hem zamanınız size kalsın hem de paranız.

 • #15917

  KASIM
  Üye
  Puanlar: 9

  burst şaşırtıcı derecede istikrarlı bekleyişini sürdürdü ve yılbaşı öncesi yüzümüzü güldürdü…

  6 hdd almıştım. plotlama falan derken temmuz sonunu buldu tam kapasite başlamam kazıya..

  Şu an 130 sat civarında burst. Komik olmasına karşın btc uçuk olduğu için 26 dolar civarında seyrediyor. Yılbaşına kadar 30 civarında bekliyorum.

  5 ayda 4 hdd nin parası çıktı diyebilirim. Bozmaya niyetim yok. Haziranda ekmeği yiyeceğiz umarım..

  peki değer miydi ? tabiki hayır. son 15 gün önceye kadar bakmıyordum bile.. arada oc ye bakıyordum kapanmış mı diye. 75 satlardan 130 lara çıkınca ve btc nin pahalı olmasıyla burst silkindi..

  bir önceki mesajımda 200 civarında demişim, bir kaç gün sonra 350 lere çıktı. Düşünün ki 350 falan düşük geliyordu bize. 130 sat a yarabbi şükür diyoruz. Coin böyle birşey işte.

  Bu arada haziranda xapoda bulunan 1 dolarlık btc, sakız parası diye bırakmıştım. Bugün baktım 13 dolar olmuş 😀  Debit kartın yıllık aidatı çıktı kendiliğinden. Çok ilginç gerçekten. kim derdi ki btc ortalığın dibine koyacak ?

 • #15938

  baybil
  Yönetici
  Puanlar: 511

  Burst’ün ayın 27 sinde yapacağı açıklama ya çok değerlenmesine ya da coin in ortadan kalkmasına sebep olacak. Bence Burst uçacak. Ben yatırımımı 2 senedir Burst tarafında kullandım hala da kullanacağım ama yatırım tavsiyesi değildir. Yakında piyasada HDD kalmaz yine.

 • #16157

  KASIM
  Üye
  Puanlar: 9

  1000 burst = 40 dolar oldu…

  Çok şükür 6 ayda roi tamamlandı. 6 Hdd nin maliyeti çıktı.

  Bundan sonra yükseleceğini düşünüyorum, arada bir göçse de uzun vade de bizleri mutlu edecektir.

  Sizlere naçizane tavsiyem, 5000 veya 10.000 burstte olsa kazıyıp tutun elinizde. 3 sene 5 sene dokunmamak lazım. O zaman ihya edecektir. Umarım 3-5 sene sonra bu mesajım beni utandırmaz :))

  40 dolar olmasına karşın şu an hakettiği değerde değil burst. haziran ayına göre 4 kat düşük ( satoşi olarak ) Yani hazirandaki satoşiyi yakalarsa ki mümkün değil diyemeyiz… tanesi 0,2 dolarları görebilir.

   

 • #16607

  baybil
  Yönetici
  Puanlar: 511

  Merhaba @HaKkı size, 3 Burst gönderdim. Kolay gelsin.

  Kimbilir belki bunlar ileride 1-2 veya 10 dolar olur.

  Başarılar.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.