Bu konu 5 yanıt ve 5 izleyen içeriyor ve en son  OkumuşCahil tarafından 2 yıl 1 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #6998

  OkumuşCahil
  Katılımcı
  Puanlar: 0

  Ethereum Nedir?

  Ethereum, Bitcoin’in daha özgür versiyonudur. Ethereum’un kurucuları, Bitcoin’e baktıklarında biz daha iyisini yapabiliriz diyip ve 2014 yılında 18 milyon dolar para topladıktan sonra bu işe başladılar.

  Peki. Şu Bitcoin kazma, Ethereum kazma dedikleri şey nedir? Neyi kazıyoruz? Bu maden ne? Para nereden geliyor? Maden nasıl oluşuyor?

  Ethereum, Bitcoin, Monero bildiğiniz her kripto para birimi Blockchain alt yapısını kullanıyor.

  Blockchain altyapısını bir örümcek ağı gibi düşünebilirsiniz. Adı üstünde block(blok) ve chain(zincir). Bu ağlar arasında “block” adını verdiğimiz şeyler var. Ahmet, Mehmet’e Ethereum gönderdiği zaman bu işlem bloğun içerisine yazılıyor. Bloklar, örümcek ağları ile birbirlerine bağlı.

  Bankadaki gizliliğin aksine, herkes Ahmet’in Mehmet’e Ethereum gönderdiğini görebiliyor. Ne zaman, ne kadar göndermiş gibi bilgilere erişebilmek mümkün. Bu bilgi herkese açık olduğu için Ahmet’in birkaç gün sonra ben 5 ethereum değil de 1 ethereum göndermiştim, şunu değiştiriyim deme şansı olmuyor. Bu şekilde tüm network güvenli hale geliyor.

  Blockchain’de bir işlem yapıldığı zaman bunu onaylamak için devreye kazım yapanlar giriyor. İşlemler, ethereum kazan kişiler tarafından doğrulanıyor.

  Bunuda karmaşık matematik problemlerini çözerek yapıyorlar. Yani “bitcoin veya ethereum kazmak” dediğimiz şey yüksek işlemci gücüne sahip ekipmanlar ile karmaşık matematik problemlerini çözmek.

  Yüksek işlemci gücü = watt anlamına geliyor. Elektrik masrafı buradan geliyor.

  Kazım zorluğu ise network içindeki ethereum kazan kişilerin bu problemleri ne kadar hızlı çözdüklerine bakarak zorluğu arttırıyor. İşte buna kazım zorluğu diyoruz.

  2012 yılında kullandığınız pc kasa ile bitcoin kazıyor olsaydınız, birkaç ayda 3-4 bitcoin yapmanız mümkün olurdu.(Şu anda 1 Bitcoin = 4807 TL)

  Şu anda elektrik masraflarını çıkarıp, size zarar ettirmeden, kazım makinesine yatırdığınız parayı da çıkarıcak, size 12-13 ayın sonunda gelir getirmeye başlayacak Bitcoin seti kurabilirsiniz ama şu anki zorluk derecesine bakarsak pekte kârlı olmayabilir.

  Piyasada şu anda kazılmış 16,295,325 bitcoin var. Bu rakam 21 milyona ulaştığında artık kazılacak Bitcoin kalmayacak.

  Algoritmalar

  Şu anda piyasada bilinen 809 coin var. Trumpcoin, Putincoin hatta isterseniz gidip kendi adınıza bile bir coin çıkarabilirsiniz.

  Bu coinlerin kullandıkları 11 farklı algoritma çeşidi var. Farklı algoritma çeşitleri demek farklı kazım hızı ve elektrik masrafı demektir. Bu algoritmalar;

  1. Ethash > Ethereum, Ethereum Classic, Expanse, Ubiq, MUSICOIN
  2. Groestl > Diamond, DGB, GroestlCoin
  3. X11Gost > Sibcoin
  4. CryptoNight > BipCoin, Monero, DigitalNote, Karbowanec
  5. Equihash > Zcash, Zdash, Zclassic
  6. Lyra2REv2 > Monacoin, Vertcoin
  7. NeoScrypt > Feathercoin, Orbitcoin, Halcyon
  8. LBRY > LBRY
  9. Blake(2b) > Sia
  10. Blake(14r) > Decred
  11. Pascal > PascalCoin, PascalLite

 • #7606

  baybil
  Yönetici
  Puanlar: 575

  Çok orjinal bir yazı olmuş. Elinize sağlık. Herkes adına teşekkür ederim.

 • #7692

  Anonim
  Puanlar: 0

  Peki benim anlaadıgım biz kazıcılar oluşan işlemleri nasıl onaylıyoruz ?

 • #10455

  Nazım
  Katılımcı
  Puanlar: 0

  yanlış işlemlerde yada onaylanmayan işlemlerde neler yapılabilir nasıl onaylatabiliriz örneğin btc için viabtc var peki ethereum için nasıl bir yol izlenebilir transfer işlemleri tamamlandı yazıyor ama hesaba yada cüzdana yatan bir meblağ malesef yok

 • #10855

  enes saka
  Katılımcı
  Puanlar: 0

  sonunda güzel anlatan bir makale okudum ya teşekkürler

 • #10875

  OkumuşCahil
  Katılımcı
  Puanlar: 0

  Teşekkürler

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.