Forum Forumlar Borsalar, Botlar, Coinler, ICOlar, Cüzdanlar, Gelişmeler vs. Hukuki ve Mali Boyut Madencilik ve borsada al sat sonucunda elde edilen gelir ve vergilendirme

Bu konu 4 yanıt ve 5 izleyen içeriyor ve en son  Yasin Özçelik tarafından 1 yıl 5 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #12634

  RX580
  Katılımcı
  Puanlar: 0

  Merhaba arkadaşlar bende madencilik yapmak istiyorum hatta haftaya parçaları olmayı düşünüyorum ancak aklıma takılan birşey var o da vergi. Bildiğim kadarıyla bitcoinden vergi kesilemiyor. Ancak size şöyle örnek vererek açıklayayım. Mesela evde 8 tane rig kurduk. Bu riglerin geliri aylık atıyorum o kadar etmesede öyle sayıyorum 50 bin TL değerinde etherium. Ben bu 50 bin TL değerindeki etheriumu bitcoine çevirdim diyelim borsadan. Daha sonra btctürk borsasında bitcoinden 50 bin nakit TL’ye çevirip banka hesabıma aktardım. Daha sonra banka hesap kartımla ATM ye veya banka memuruna gidip parayı nakit olarak çektim. İşte sorun burada başlayacak. Banka bu durumu şüpheli görüp maliyeye bildirir. Maliye de kendi kendine sorar bu adam ne iş yapıyor ki 50 bin lira kazanç sağlıyor. Hele bununla bir görüşelim der ve bana bir şekilde ulaşırlar. Ve bana bu paranın kaynağını sorarlar. Ben böyle bir şeyle karşılaşırsam ne yapacağım? Bu örnek verdiğim durum hepimizin başına gelebilir. Bu konuları ciddiye almakta fayda var. Tabi sadece madencilik için değil borsada al sat yapıp kar eden arkadaşları da ilgilendiriyor bu konu. Özellikle bu işin içinde bulunan @baybil hocamın görüşlerini ve deneyimlerini duymak isteriz. Bu arada araştırmalarıma göre yıllık banka hesabında 24 bin lirayı geçene maliye takip altına alıyormuş. Bunun arızi kazançla bir ilgisi olduğu söyleniyor. Acaba bizim durum arızi kazanç olarak mı geçiyor? Hadi diyelim biz aylık 1000 TL geliri bankadan çeksek bile bunu sorgulamaz mı vergi dairesi? Şimdiden Teşekkürler cevap verecek arkadaşlar için.

 • #15922

  KASIM
  Katılımcı
  Puanlar: 11

  bu sayfada o kadar adam var. 1 kişi de çıkıp yazmamış. emsal niteliğinde soru bu.

 • #15936

  baybil
  Yönetici
  Puanlar: 529

  @baybil denmiş ama ben üretimimi çekmiyorum. Eskidendi o. Biriktirmeye çalışıyorum. Yani TL ye çevirmiyorum. Zaten fazla bir üretimim de yok. Forumda şu an 1434 üye var. Yazının yazıldığı tarihte yoktu. Bu nedenle cevapsız kalmış olabilir. Bir de insanlarımız korkuyor sanırım cevaplamaya. Burada kayıt kuyut olmasın istiyorlar.

  Soru 4 Ağustos 2017 de sorulmuş. Evet var mı değerli bigilerini paylaşacak birileri.

  • #16884

   Cemlik
   Katılımcı
   Puanlar: 0

   Geçte olsa cevap vereyim. Vergi dairesine gidip durumu izah edip vergi vermeden yolunuza bakacaksınız. Mevzuat değişirse mecbur gelir vergisini verirsiniz.

 • #16924

  Yasin Özçelik
  Yönetici
  Puanlar: 205

  Merhaba

  Avukat Şafak Akyüz’ün çok güzel bir yazısı var bu konuda. Okumanızı tavsiye ederim

  https://tr.linkedin.com/pulse/bitcoin-ile-yap%C4%B1lan-i%C5%9Flemlerin-vergilendirilmesi-%C5%9Fafak-aky%C3%BCz

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.