Forum Forumlar Kripto Para Madenciliği Güç Kaynakları Makelsan 3kva Online Ups – İlk izlenim

Bu konu 2 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  kadirinazor tarafından 1 yıl 2 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #19415

  kadirinazor
  Yönetici
  Puanlar: 10

  [attachment file=19416]

  Sizinde benim gibi sürekli gidip gelen bir elektriğe sahipseniz ve oynayan bir voltaj aralığınız var ise bu ürün tam size göre. Ben çok beğendiğim için buraya yazarak başkalarına da referans olmak istedim.

  Kimi zaman sadece anlık bir voltaj düşümü riglerin resetlenmesine ve yok yere kartların bazılarını eksik görmesine veya riserlarda bir probleme veya kartlara zarara sebep olabiliyor. Ben bu durumdan çok çektiğim için bir ups almaya karar verdim.

  Aradığım özelliklerden biri sessizlik biri de gelen voltajı regüle edip sabit bir şekilde bana vermesiydi. Sıradan Line Interactive upslerde Va arttıkça fan sesi problem olmakta. Bu durumu istemediğim için “Online UPS” almam gerektiği söylendi. Riglerin harcadığı watt değerini de hesaba katarak %100 dolulukta çalışmayacak şekilde bir ups aldım. Sizin değerleriniz farklı olabilir.

  Makelsan 3kva lık ups benim işimi çözdü. Hem sessiz hem de kullanımı rahat. Kullanım klavuzunu hızlı bir şekilde okuyarak menüsünde çok rahat gezebiliyorsunuz. LCD led aydınlatmalı ekranı var. Arayüz kablosu ile bilgisayar üstünden yazılımla da iletişim kurabiliyorsunuz. Ekran üzerinde size Giriş Çıkış voltajını, akü ve yük durumunu, Kaç kv – watt elektrik harcandığını ve hata kodu ekranıyla size mevcut hatayı gösteriyor.

  Belki de sevdiğim güzel bir özellik ise hassas aletler için CUCF modu olması. Bu modda stabil bir akımınız olmakta fakat bypass olmamakta ve 50hz için %80, 60hz için %70 dolulukta çalışmakta. %100 kullanamıyorsunuz. Bu modu aktif etmek için önce UPS i standby konumuna almalısınız. İçinde Eco, bypass, battery modu mevcut. Aynı zamanda akünün çıkış voltajını 9v 10v 11v 12v ve bypass modda çıkış voltajını 100v 110v 120v 200v 210v 220v 230v 240v 250v şeklinde ayarlayabiliyorsunuz.

  Bağlantısı direkt olarak prize yapılmakta ve arkasında 4 adet topraklı priz bulunuyor, usb, RS232, giriş ve çıkış RJ45(cat) portları mevcut.

  Mevcut prizlerin (1 hat) 220v 16a yani 3600w desteklediğini düşünürsek eğer prizden tam verimi alabilmeniz için 4.5-5kva lık modelleri tercih etmenizi öneririm.

  • Bu konu 1 yıl 2 ay önce önce  kadirinazor tarafından değiştirildi.
  • Bu konu 1 yıl 2 ay önce önce  kadirinazor tarafından değiştirildi.

 • #19427

  baybil
  Yönetici
  Puanlar: 552

  Paylaşım için teşekkürler, elinize sağlık. 3 KvA UPS i kaç watt çeken kaç rige bağladınız. Yoksa bundan her rige bir tane mi düşünmek lazım ?

  • #19428

   kadirinazor
   Yönetici
   Puanlar: 10

   Aldığınız kVa değerine göre bağlamalısınız. Ben iki adet rig tanesi 900w direkt arkadan iki ayrı prize takarak bir tanede uzatma kabloya bağlı 300~w çeken admin bilgisayarını, switch, rig fanlarını monitörü buna bağladım. Normalde uzatma kabloyla UPS e bağlantı önerilmez fakat çok fazla enerji istemeyen üniteler olduğu için uzatmayı direkt bağladım. Toplam tüketim 2100w. Duruma göre ekleme yapmayı düşünüyorum şimdilik elimde daha rig yok. Ama bilmiyorum bir adet daha 900w kaldırır mı? (bu durumda admin pc sini devreden cıkarabilirim yine de sonuç ne olur bilinmez) Genelde %10~20 arası bi yük dengesi için boşta kalmasını önerirler. Aynı PSU larda ki gibi. Ucu ucuna yettirmemek lazım. Ben rig başına bir adet düşündüm fakat 2000va ile 3000va arasında 20 dolar oynadığı için 3000va tercih ettim.

   Eğer sizin 1400w çeken riginiz var ise rig başı 2000va lık almanızı öneririm. Veya daha yüksek kVa kapasiteli alıp hepsini bağlayabilirsiniz. Zaten prizden alabileceğiniz elektrik belli. Daha üst versiyonları klemens ile bağlanmakta.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.