Forum Forumlar Kripto Para Madenciliği MasterNode Masternode Nedir? Masternode İle Nasıl Kazanç Elde Edilir?

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Yasin Özçelik tarafından 3 hafta 1 gün önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #20943

  Yasin Özçelik
  Yönetici
  Puanlar: 203

  Masternode Nedir?
  Mining ile başlayan kripto para madenciliği (POW) son yıllarda Dash coinin başlatması ile POS yani masternode sistemi ile devam etmektedir. Özellikle GPU ve Asic Mining (madencilik) işlerinin yüksek elektrik harcamasından dolayı kripto sektörü daha az enerji tüketen sistemler üzerine yenilikler yapmaktadır. Bunların başında Masternode sistemi gelmektedir. Çok fazla detaya girmeden normal GPU ve Asic cihazlarla yapılan işlemler gibi Masternode sistemlerinde de yapılan coin transferlerinden komisyon alıyorsunuz. Fakat Masternode sistemini diğer sistemlerden ayıran en büyük özellikle Masternode yapmak istediğiniz coini seçtikten sonra o coine ait cüzdana belli bir miktar coini kitlemeniz gerekmektedir. Bu miktar coinlerin yapısına göre değişmektedir.

  Uyarı: Masternode sistemi emekleme evresinde olduğu için piyasada bulunan birçok masternode coini ne yazık ki karlı gibi gözüküyor olsa da belli bir süre sonra ciddi zararlara sebep açmaktadır. Bu yazımızda bu konulara da dikkat çekmeye çalışacağız.

  Masternode Nasıl Kuruluyor?
  Çok detaya girmeden örnek üzerinden anlatmak istiyorum. Piyasadaki en sağlam olarak görülen Masternode (MN) coinlerden olan Dash, Zencash, Pivx olarak baktığımızda bu işin başlangıcı sayılan Dash coin üzerinden örnek vermek istiyorum.

  Dash Coin Masternode Kurmak için ilk önce 1000 (bin) Adet Dash coin sahibi olmamız gerekiyor. Bu 1000 dash coin sahibi olduktan sonra Windows tabanlı bir bilgisayarımıza Dash Coin cüzdanını kurarak bu coinleri bu cüzdana aktarıyoruz. Daha sonra aşağıdaki videoyu izleyerek Sistemi aktif edebiliriz. Cüzdan kurduğunuz bilgisayarın 7/24 saat açık olması gerekmektedir. Eğer sistemi Linux tabanlı bir VPS kurmak istiyorsanız aşağıdaki videoda gösterildiği gibi yaptıktan sonra cüzdan kurulu bilgisayarın açık kalmasına gerek kalmamaktadır. Fakat bir çok coin Stake geliri verdiği için cüzdanınız açık kaldığı süre boyunca çok az miktarda yine o coinden kazanmanıza imkan sağlamaktadır.

  Dash coin Masternode kurmak şuan çok mantıklı gözükmüyor. Çünkü çok yüksek maliyetlere kurulum yapılıyor. Fakat bunun gibi farklı coinleri aşağıdaki siteden seçerek ufak çaplı başlayabilirsiniz.

  https://masternodes.online

  Bu sitede gördüğünüz gibi birçok coin bulunmaktadır. Bu sitede İlk 5 coin üzerinden Sarı ile işaretlediğim konuların ne olduğuna dikkat çekmek istiyorum.

  Masternode Nedir

  Price: Coinin 1 tane fiyatı (1 dash coin 117.8958$, 1 ETZ coin 0,1137$ gibi)

  Change: Borsaların o anki durumuna göre coinin fiyatının değerinin değişmesi.

  Volume: Coinin bütün ekli olduğu bütün borsalardaki işlem hacmini gösteriyor. (Burada çok düşük işlem hacimli coinlerden uzak durmanızı tavsiye ederim.)

  Marketcap: Coinin ekli olduğu bütün borsalardaki toplam değerini gösterir. Piyasada dolaşımda olan coin x fiyatı şeklinde hesaplanır

  ROI: En önemli kısım burasıdır diyebilirim. ROI kısmı yatırdığınız parayı 1 yıl içinde % kaç kar ettiğini göstermektedir. Yazımızın başında Dash coin kurmak bu saatten sonra mantıklı değil dediğim bu değer yüzünden. Çünkü yatırdığınız paraya yıllık sadece %6.33 değer getirmektedir. Fakat bu değer coinin fiyatı üzerinden değil adeti üzerinden düşünmeniz gerekmektedir. Bu kısmı biraz daha detaylı anlatmak istiyorum.

  Masternode ROI Nedir? : Masternode kurmak istediğiniz coinin adet fiyatına bakılmaksızın 1 yıl içinde size o coinden kaç adet kazandıracağını gösterir.

  Nodes: O coine ait piyasada kaç tane Masternode kurulu olduğunu gösteriyor. Bunun sürekli artıyor olması demek ROI kısmının sürekli azalıyor olması demektedir.

  Required: Masternode kurmak için o coinden kaç adet lazım olduğu

  MN Worth: İşin en önemli kısmı burası oluyor. Coinin Masternode kurabilmemiz için coinin o günkü fiyatı ile Kaç $ maliyet olacağını gösteriyor. Dash coin MAsternode kurmak için gördüğünüz gibi 117.000$ gibi bir para yatırmamız gerekiyor 🙂 bu kadar para yatırım günlük 17-20$ almak herhalde kimsenin ilgisini çekmeyecektir. Fakat listede görülen Trunkcoin için bu durum daha farklıdır. Gördüğünüz gibi Trunkcoin Masternode kurmak için bugün itibari ile harcamamız gereken para 544$ ve günlük getirisi aşağıdaki resimde olduğu gibi 17$ olmaktadır.

  Şimdi bu yazıyı okuyanların aklında şu soru hemen belirdi. 117.000$ verip Dash coin Masternode kuracağıma 544$ verip Trunkcoin Masternodesi kurarım çok çok daha fazla kar ederim olmuştur. Fakat yazımızın içinde sürekli bahsettiğimiz gibi bu tür kalitesiz coinlerin piyasada çok hızlı yok olma ihtimali olduğu için çok ama çok yüksek risk barındırmaktadır.

  Masternode ROI Hesaplama örneği:  1000adet DASH coin alarak Masternode sahibi olduğunuz zaman 1 yıl sonunda şuan ki durumda 1006 adet DASH coin sahibi olacaksınız. Bu değer şuan çok küçük gözüküyor. Masternode ROI değeri değişkendir. Çünkü O coine ait Masternode yapan kişi sayısı arttıkça ROI azalacaktır. Örneğin yukarıda eklediğim resimde 5.sırada olan Trunk coin yüksek roi olarak gözüküyor. 3000 adet trunk coin alarak Masternode kurduğunuzda bu değerler üzerinden %1151 oranında ilave kazanacaksınız. Fakat bu değer çok hızlı düştüğünü kesinlikle unutmayınız. ROI hesaplaması yaparken kesinlikle günlük değer üzerinden yapınız. Örneğin Trunk coinin günlük getirisi gösteren resim aşağıdadır.

  Masternode Roi Nedir

  Resimde gördüğünüz gibi Bu yazıyı yazdığımız zamanda Trunkcoin Masternodesi 3000 tane ile kuruluyor ve günlük 94 adet Trunk coin kazandırıyor. Özellikle belirttiğimiz gibi bu değer her geçen gün azalacaktır.
  Masternode Kurmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler?
  Masternode sistemler ilk bakıldığında çok karlı ve kolay kazanç gibi görülmektedir. Fakat yazımızın başında da belirttiğim gibi bu sistemlerin şuan %70’den fazlası ne yazık ki çok hızlı kazanç ile başlayıp eğer doğru zamanda ürettiğimiz coinleri satmazsak çok ciddi zararlar ettirebilmektedir.

  Masternode kurduktan sonra altın kural günlük ürettiğiniz coinleri yatırdığınız parayı çıkartana kadar her gün satmanız olacaktır. Çünkü zamanla coinin fiyatının artma ihtimali olduğu gibi düşme ihtimali çok daha yüksek olacaktır.

  Masternode sistemini tek bir makale ile anlatmak yerine soru cevap şeklinde gitmek çok doğru olacaktır. Aklınıza takılan soruları sizler bize sorarsanız çok daha faydalı cevapları almış olacaksınız.

  • Bu konu 3 hafta 1 gün önce önce  Yasin Özçelik tarafından değiştirildi.
  • Bu konu 3 hafta 1 gün önce önce  Yasin Özçelik tarafından değiştirildi.
  • Bu konu 3 hafta 1 gün önce önce  Yasin Özçelik tarafından değiştirildi.
  • Bu konu 3 hafta 1 gün önce önce  Yasin Özçelik tarafından değiştirildi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.