Bu konu 22 yanıt ve 4 izleyen içeriyor ve en son  Yasin Özçelik tarafından 1 yıl 9 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #11975

  Yasin Özçelik
  Yönetici
  Puanlar: 208

  Merhaba Arkadaşlar

  Malüm Burstta yaşanan sıkıntılar Decent hakkında fısıltı haber ve yapabilen birinin daha çıkmaması haliylen elimizden harddiskleri kullanmak için arayışlara itti bizleri. Harddisk madenciliği denildiğinde biraz araştırma ile Storj karşımıza çıkıyor.

  Konu storj olunca bırakın madencilik geçmişini bilgisayarı tecrübesi sadece aç-kapa yapma olan kişilerin yook internetin 100mbit olacak yok internet şöyle olacak böyle olacak saçma sapan yorumlarına inanarak insanlar storj’un yanına bile yanaşmadı.

  @baybil‘in geçen grupta dediği birşey dikkatimi çekti. İnternet kullanımı dosyaların değişimi ile alakalı oluyor dedi. Aslında burada altın kelimeyi özetli benim araştırma yapmam için. Adama boşuna üstat demiyoruz 🙂

  Storj internet gerektiriyor ama öyle saçma sapan bilip bilmede yorum yapan kişilerin dediği gibi 100mbit gibi bir durum yok. Bu saçma sapan yorum yapan arkadaşlar interneti sürekli sömürür demesi de ayrı bir durum ya 🙂

  Arkadaşlar Storj’da diyelim 5TB diskinizi paylaşıma açtınız. Hadi 5TB açtık hobaaa dolsun 5tb diye birşey yok. Sizin internet hızınıza göre (100mbit saçmalığına aldanmayın burada 24mbit bile yeterli olacaktır) Storj size ülke ağınıza yakın çoğrafyalarda olan müşterilerin sattığı cloud sistem potansiyeline göre sizin diskinizi kullanıyor. 5TB dolması 10 gün de sürebilir 100 günde. Ama bir kere dolduktan sonra artık sizin o diskiniz için sadece yapmanız gereken interneti kesintisiz sağlamanız olacaktır.  Arada diskini içinde dosyaların artması azalması oluyor.

  İnternet kesildi ne olacak. Bu saçma sapan kıçından uyduran arkadaşlar diyordu ki yok Tb’ler tekrardan sıfırlanacak tekrar dolacak diye. Öyle bir durum olmadığını da açıklıyor size. restart sayısı gösteriyor. Adamlar zaten cloud müşterilerinin dosyaları onlarca ve kopyalı parçaya böldüğü için siz kısa süre içinde geri döndüğünüzda kaldığınız yerden devam ediyorsunuz çok fazla kayıp olmadan.

  Şimdi gelelim ücretlendirme kısmına. Storj son güncelleme ile sizden ETH adresi istiyor ve ayda 1 sefer ödeme yapıyor. Ben şuan 7TB açtım paylaşıma şu kadar gelir bu kadar gider diye birşey demeyeceğim. Çünkü bu konuda bir bilgim yok yani bulamadım nasıl hesaplandığını.

  Not: Eğer gelir konusu güzel olursa. 100-120 TB bir kasa yapıp aylık 250-300 TL kesintisiz hizmet veren sunucu barındırma firmalarına gönderip kasamızı kesintisiz elektrik, ve yüksek hızlı internet olan yerlerde barındırabiliriz. Örneğin netinternet sınırsız bandwith 100mbit internet (bu saçma sapan arkadaşlar aaa bak 100mbit dedi der şimdi) hizmeti sunuyor.

  Durum bundan ibaret. Deneme yanılma ile gördüklerimi yazdım. Fındık kadar beyin ile ceviz kadar yorum yapanlara nazaran en azından yaşananlar tecrübeleri okudunuz arkadaşlar 🙂

  @baybil emeklerin için teşekkür ederim sana.

   

 • #11979

  Yasin Özçelik
  Yönetici
  Puanlar: 208

  Birde unutmadan bir konuda daha söylemem gerekiyor. İp adresinizi sabit ip olması gerekiyor. Yada bu hizmeti veren bir siteden sabit ip alabilirsiniz.

 • #11984

  baybil
  Yönetici
  Puanlar: 550

  Yasin harika bir girişim. Umarım kazançlı çıkarsın ve bizleri de aydınlatmaya devam edersin. Bilen bilir bir seneden fazladır Storj u (SJCX) takip ederim. Çok daha fazla değerlenecektir. Bunun senin benim gibi girişimciler sağlayacak. Ben de bir Storj noktası açmıştım bir seneden fazla oluyor, ama o zaman test aşamalarında idi. Sıkılıp bırakmıştım. Tekrar açacağım. Kolay gelsin.

 • #11999

  burak
  Katılımcı
  Puanlar: 10

  merhaba,

  emeğine sağlık hocam muhteşem düşünmüşsün. ben de sia ya bakıyordum alternatif olarak ancak henüz bir sonuca varabilmiş değildim.

  bu yazın sayesinde ben de aydınlandım.

  Allah sizleri yanımızdan eksik etmesin 🙂

  bende kolları sıvayacağım, gelişmelerden haberdar et lütfen. ben haberdar ediyor olacağım.

 • #12007

  Yasin Özçelik
  Yönetici
  Puanlar: 208

  @burak; Sia konusu çok daha basit aslında. Bana göre ileride daha hızlı değerlenebilir. Çünkü kullanıcıların dosyalarını paylaşma yapısı Storj’dan daha basit olacaktır. Ama Storj kadar kurumsal bir yapısı yok gibi görünüyor.

  Sia’da dosya paylaşımı yapmadan önce her açılış yapacağın harddisk için senden 50 Sia depozit alıyor ve bunu herhangi yaşanacak bir olumsuzluklara karşı ceza ücreti olarak bekletiyor. Sia içinde bir tane harddisk açtım ama daha sonra internet bağlantı kalitesini sadece Storj’un test süresinde Storj ayırdığım için kapattım.

  1 Ay kadar bekleyecez bakalım ne olacak. Storj’un geçtiğimiz günlerde Amazon ile ortaklık yapabilir haberine denk geldim. Eğer öyle bir durum olursa Stoj çok karlı bir coin olacaktır.

  İyi çalışmalar

 • #12117

  Yasin Özçelik
  Yönetici
  Puanlar: 208

  Storj madenciliğinde eğer ip adresiniz sabit değil ise. No-ip gibi yöntemlerle sabit ip almanız daha sağlıklı olacaktır. Yada Turktelekom arayarak aylık 7-8 tl farklı ip adresinizi sabit yapabilirsiniz.

 • #12514

  KASIM
  Katılımcı
  Puanlar: 11

  hocam emeklerin için teşekkürler. Çok güzel yazmışsın

  Ancak merkezi bölgelerde oturmayanlar için pek karlı gibi görünmüyor iş. Çünkü izmir bornovada yaşıyorum, evim merkeze 2 km uzakta ve fiber yok burda. Fiberi de boşverdim, turknet kullanıyorum, telekom altyapısını kullanıyor. Hızım 16 fakat max 10 verebiliyor..yani 16 yı bile göremiyorum.. ( altyapı yetersizliği ). İş yerim tam merkez göbeğinde orda fiber sıkıntısı yok.  ( Senin 24 mbit bile yeterli olacaktır sözüne binaen yazdım ) ayrıca adk var. hız oluyor hop 3-5 mbit 😀  Şu durumda adk sınırı olmayan, fiber bağlantı olması gerekir.

  Sabit ip telekomda 15 tl. Turknet 20 tl istedi.

  Bir de sizin deneme yapmanız takdire şayan. Yukarıda saydığım avantajlara sahip olan arkadaşlar için önayak olabilirsiniz.

  Ancak bu işleri yapmak isteyen arkadaşlar  2-3 ayda roi olsun diye umut ediyor. Gpu madenciliği roisi bile 10-12 ay hatta daha fazlaya tırmanıyor, fakat gpu işine ilk zamanlarında giren kişiler iyi kazandı diyebiliriz bu işten. Baktı eth – btc zıpladı hop girelim diyenler şu an da hüsran.. Kısacası demem o ki, zamanında girmek lazım bu işlere. Burst e girdik bakalım sonumuz ne olacak. epey dengesiz gidiyor. Ama umutluyum. Bu storju da siz tecrübe ettikten sonra detaylı anlatırsınız. Şimdi olmasa dahi 1-2 seneye ( internet şartlarının daha iyi olmasını umarak ) geçebiliriz storja. Neden olmasın ?

 • #12516

  burak
  Katılımcı
  Puanlar: 10

  merhaba,

  benim ineternetim fena değil, elektrik hizmetim de fena değil. sabit ip olmadan 10 gün kesintisiz bağlı kalabiliyorum bazı dönemlerde.

  storj u dün başlattım 500 gb alan verdim. burstda da 2.1 tb ile devam ediyorum.

  storj şuan 1 mb bile kullanmamış disk alalından bunun nedenini bilmiyorum belkide aktif olarak çok büyük upload yada download yapmıyor olabilir. şuan borsada 0,34 $ gibi bir değeri söz konusu. ne kadar kazandırır bilemiyorum ancak 500 gb oraya vermemin nedeni değerinin yüksek oluşuydu. şuan burst un neredeyse 8 katı daha değerli.

  ancak net kazanç hesaplamak için biraz daha zaman geçmesi gerektiğini düşünüyorum kendi adıma.

  @yasin hocam sende yeni gelişmeler mevcut mudur

 • #12528

  Yasin Özçelik
  Yönetici
  Puanlar: 208

  @burak; Nettime programını kurduktan sonra update süresini 12 saat yaparsan alanın dolmaya başlayacaktır. Ben bilgisayarları taşıdığım için 2 gündür kapalı herşey bakalım açılsında tekrar bakacam. Ben 7TB açmıştım 100gb yaklaştı dolduğu alan. Ama dediğim gibi 2 gün bağlanmadı ve 2 günd aha bağlanamam ne olacak bende bakacam 🙂

 • #12555

  burak
  Katılımcı
  Puanlar: 10

  söylediğin gibi yaptım.

  saat senkronizasyon problemi nedeniyle proğrama ihtiyaç duyuluyormuş yakında yapılacak bir güncelleme ile bu sorunun önüne geçeceklermiş benim anladığım kadarıyla.

  bakalım neler olacak gelişmelerden haberdar ediyor olacağım 🙂

 • #12557

  Yasin Özçelik
  Yönetici
  Puanlar: 208

  Storj güncelleme yayınlandı.  @burak; nettime programı işini görecektir.

 • #13166

  burak
  Katılımcı
  Puanlar: 10

  arkadaşlar herkese selamlar,

  storj da yaklaşık 25 günü geride bıraktım ve nihayet aylık ödemeye hak kazandım.

  ödemenin ayın 5 inde yapılacağı söyleniyor. ödemeyi aldığım vakit kazancımı ve yaptıklarımı detaylı bir şekilde sizlerle paylaşacağım.

  saygılarımla

  • #13230

   Yasin Özçelik
   Yönetici
   Puanlar: 208

   Storjda ödemeler 5-15 arası yapılıyor. ödemeye hak kazandığını nerede yazıyor hocam. Geçen ay bana ödeme geldi ama karambole oldu biaz 😀

 • #13374

  burak
  Katılımcı
  Puanlar: 10

  herkese merhabalar,

  epeydir ha yazdım ha yazacağım derken ancak fırsat bulabildim. şunu da eklemek istiyorum şunu yapın bunu yapın şeklinde bilgilendirme yapmayacağım çünkü kesinlikle önermiyorum.

  storj da 2. ayımı geride bıraktım ve ilk ödememi planlandığı gibi ödemeyi tahhüt ettiler. abd de ki kasırga nedeniyle ödemelerin aksayabileceği bilgisini ayrıca paylaşmış olayım.

  45 GB için yaklaşık olarak 2 usd. offline sürem geçtiğimiz ay içerisinde 48 saat kadardı.

  şuan ise 220 GB kadar bir download sözkonusu. yani storj sia gibi bağladığınız bütün boş alanınızı kullanmıyor hatta pek azını kullanıyor diyebilirim tıkpı sia da olduğu gibi.

  şuan için storj bırakın yaktığı elektriği statik ip nin bile masrafını çıkartabilecek pozisyonda değil işin can alıcı noktası da burası zaten.

  kime ne kadar ödeme yapacaklarını bir liste ile açıklıyorlar ben bu listedeki insanları inceledim ancak gelirleri orantılı değil. yanii bir kişi geçen ay 100 usd almışken bu ay 30 usd alabiliyor. bu içerisinde bulunduğumuz ayda yaptığı upload ve download a göre değişiklik gösteriyor. bu da bana storj da artan oranlı gelirin pek de mümkün olmadığı izlenimini edindirdi açıkçası. anladığım kadarıyla ya kabul ettiğiniz offer (teklifler) expire oluyor yanii günü geçiyor. yada 1 tb download yaptıysanız gelecek aylarda bunu upload ediyorsunuz tabii kiralayan ın ihtiyacı olursa. yada ikisi birden. bunlar kesin bilgi değil benim tahminlerim baybil hocam yahut yasin hocam ne düşünür bilemiyorum.

  sia tecrübem pek olmamakla birlikte baybil hocamdan haberleri aldığım kadarıyla yine bağlanan hdd den çok ufak bir meblağ kullanıyor storj ile aşağı yukarı aynı gibi görünüyor ödeme olarak.

  burst deseniz benim hdd olanaklarım burst a yetmiyor yaklaşık olarak 3 tb alanım var çünkü.

  bu ay da storj u bekleyeceğim tahmin ediyorum ki 10 ile 15 usd arası bir gelir elde edeceğim, bu geliri sağlayabilirsem eğer storj da bir ay daha beklemeyi göze alabilirim ancak alamazsam sanırım mevut kapasitemi 4. bir ihtimale kaydırmak yahut bu işten komple vazgeçmek isteyeceğim.

  4. bir kaynak hakkında hiçbir fikre sahip değilim. sotrage (depolama) dediğimiz olayı başka nerede ne şekilde yapabilirim bilemiyorum açık söylemek gerekirse.

  uzun lafın kısası eğer paranız var ve değerlendirmek istiyorsanız hdd almak şu sıra pek benim nacizane önerilerim arasında değil. ancak mevcutta var hdd bunu nasıl değerlendirmeliyim sorusunun yanıtı henüz netlik kazanmış değil. ayın 5 i gibi ancak netliğe kavuşabilir.

  büyüklerime saygılarım, küçüklerime sevgilerimle..

 • #13376

  baybil
  Yönetici
  Puanlar: 550

  Burak emeğine sağlık,

  ben çok kısa Sia’dan bahsedeyim , mantıklı gibi.

  disk alanının ayırdığın miktarını kendine tahsis ediyor . Bu nedenle başta ne kadar ayırırsan o kadara yerleşiyor, bunun çok daha azını kullandığı halde.

  Sia da kesinlikle ve kesinlikle downtime a müsamaha yok. Yani internetiniz kesilmeyecek, pc niz kapanmayacak. O zaman teminat ettiğiniz ödemeler çatır çatır cüzdanınızdan çekiliyor.

  Tabii teminat miktarlarını az tutabilirsiniz. SIA da önemli olan kontrat yaparken vereceğiniz ince ayar. Yani sizden disk alanı kiralayana sunacağınız şartlar.

  Yani TB başına kaç SIA istediğiniz.

  TB başına ne kadar teminat verdiğiniz.

  TB başına ne kadar Internet ücreti istediğiniz.

  En fazla kaç haftalık kontrat süresi vereceğiniz. (3 ay veya daha uzun olmalı)

  Bu şekilde ayarlayınca bende şimdilik iyi gidiyor. Henüz ödeme almadım ama iyi gittiğini görüyorum kabaca. Ama şartları bir bol sunmuştum. Biraz kısacağım.

  Upload hızınız da çok önemli. Uydunetten Upload paketi aldım 10Mbit. Gelen kontrat sayısının artmasını sağladı.

  Kolay gelsin

 • #13378

  Yasin Özçelik
  Yönetici
  Puanlar: 208

  Bu ay bende ödeme bekliyorum Storj’dan geçen sefer başladım sonra taşınmam gerektiği için ara vermiştim. Bu ay tam 30 gün boyunca kesintisiz(9 saat offline) 30gb doldu bakalım ne ödeme yapacak. Şuan için gelen bir ödeme yok daha.

  @burak o dediğin ödeme listesi nerede yayınlanıyor?

 • #13387

  burak
  Katılımcı
  Puanlar: 10

  ben Yasin ile paylaştım ama merak eden başka üyelerimiz için ödeme planının linkini buraya paylaşmış olayım.

  https://community.storj.io/channel/chat

  saygılarımla..

 • #13389

  Yasin Özçelik
  Yönetici
  Puanlar: 208

  @burak hocam teşekkür ederim bilgilendirmen için.

 • #13964

  burak
  Katılımcı
  Puanlar: 10

  herkese selamlar,

  ayın 5 i için verdiğim sözü unutmadım, 5 inde ödeme planı geldiğinde aktif durumumu paylaşacağım ancak yeni gelişmelerden sizleri haberdar etmek istedim.

  storj da fiyatlar düşüyor ve düşmeye düşmeye devam edeceği söyleniyor borsadan bahsetmiyorum şöyle ki;

  şuan download edilen TB başına 1 ile 5 usd arasında ödeme alırsınız bunun yanında upload yaptığınız GB başına 0.2 usd alırsınız ancak upload değeri 0.15 ile değiştirilmiş durumda. Tabi ki tüm kötü haberler bununla da kalmıyor. storj un farm yapanlara verdiği desteği durduracağı ve TB başı ücretin 1.5 usd olacağı açıklandı ancak zamandan bahseden şimdilik yok.

  bunun haricinde birde olumlu haber vereyim felaket tellalı demesinler bana sora 🙂

  storj coğrafi bölgeleri ortadan kaldırmak için çalışma başlattı. yani bundan böyle amerikada olan adam fazla data toplayacak da biz az data toplayacaz diye birşey sözkonusu olmayacak response time dikkate alınacak deniliyor ancak bununla ilgili olarak da bir zaman paylaşılmıyor.

  saygılarımla…

 • #14018

  burak
  Katılımcı
  Puanlar: 10

  arkadaşlar herkese tekrar merhabalar,
  storj hakkındaki sözümü tutmuş olayım.
  ayın 5 i gelmeden ödeme sözü verdikleri listeyi açıkladılar. benim hak edişim 250 GB download ve 200 GB upload için 2.4 usd oldu.
  tabi haliyle ben duruma itiraz etmiş bulunuyorum ancak birşey olacağını sanmıyorum, şuan herkes itiraz eder durumda.
  saygılarımla bilgilerinize.

 • #14025

  Yasin Özçelik
  Yönetici
  Puanlar: 208

  Storj’un değeride baya düştü. Neredeyse yarı yarıya azaldı. Ben bu konuyu ilk açtığım dönemlerde olsaydı aslında şuan 4.4$ olurdu. Ama o bile verdiğin emeğe değmiyor şuan için

 • #14033

  burak
  Katılımcı
  Puanlar: 10

  hayır şöyle birşey var, adamlar yaptığım upload miktarını da kabul etmiyorlar.
  alınan veri 6 kişiye paylaştırılıyor ya hani güvenli olması açısından siz bu kişilere upload yapmışsınız müşteriye değil diyor adamlar çok enteresan gerçekten.
  yalnız dikkat edilmesi gereken nokta bir kişi 1700 usd hak etmiş. 2 ay evvel bu kişi 2 usd ödeme almış. 2 ay içerisinde bu kişi ne yaptı o çok enteresan garipsedim yani.
  SIP6 yı bekliyorum şimdi o geldiğinde de düzelmezse bırakıcam bu işi.

 • #14035

  Yasin Özçelik
  Yönetici
  Puanlar: 208

  bence bu kiralama sisteminde Sia daha şeffaf gibi görünüyor. En azından bazı şeyler senin elinin altında olmuş oluyor. O yüzden kiralama için sia denemek daha doğru olacaktır.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.