BITMAIN – Antminer S3 Nasıl Kurulur, Çalıştırılır


Herkese merhaba,

Bugün 16 Ağustos 2014, bu günlerde Bitcoin madenciliğinde en popüler olan makinelerden biri BITMAIN Teknoloji firmasının Antminer S3 modeli. 20 Eylül 2014’de bu makinenin Antminer S3+ adında yenisi fabrika tarafından dağıtılmaya başlanacak.

Bitcoin Madenciliğinde hız çok önemli. Hız birimi de GHASH/saniye. Antminer S3 440GHash/saniye hızında.
Bitmain firması internet sitesinde bu makineleri 2 şer 2 şer satıyor. 1 tane sipariş edemiyorsunuz. S3 ün 2 tanesi 1.32 BTC idi. Şu anda S3+ sipariş edilebiliyor. 2 tane S3’ün fiyatı 1.16 BTC ye kadar düşmüş durumda. Bitcoin değerinin düşmesi sonucu fabrika da zor duruma düşen madencileri desteklercesine Antminer fiyatlarını düşürdü. 1 BTC 629 dolar iken bir makine 415 dolara geliyordu, şimdi 1 BTC 508 dolar ve 1 makine 295 TL ye geliyor. Şu anda daha iyi bir makineyi daha ucuza satın almak mümkün.

Antminer S3 bir güç kaynağı gerektiriyor. Bu konuda ayrı bir makalem de var. Okumanızı tavsiye ederim.

Antminer S3 size ulaştığında 192.168.1.99 IP si ile geliyor. Bir ethernet portu var. Bu porta taktığınız kablonun diğer ucunu da modeme takıyorsunuz. Eğer sizin modeminizin IP bloğu başka ise yani örneğin 192.168.2.1 gibiyse. Önce bilgisayarınızın IP sini 192.168.1.199 yapın örneğin. Bu sayede tarayıcınızı açıp adres satırına 192.168.1.99 yazdığınızda Antminer’ın arayüzüne ulaşacaksınız. Ardından ilk iş olarak Antminer arayüzünden, Antminer’a DHCP den IP alacak şekilde ayarlayın. Bilgisayarınızın IP ayarını eski haline getirin, antminer’ı restart ettiğinizde yeni IP sini modemden alacaktır. Modem arayüzüne girerek Antminer’ın hangi IP yi aldığına bakın. Daha sonra tarayıcınızdan bu IP ye erişerek arayüzü görebilirsiniz.

Bu makine fiyat performans olarak alabileceğiniz en iyi makine. Madencilik yapın demiyorum. Bitcoin madenciliğinin ekonomik boyutunu başka bir makalede ele alacağım.

Arayüzden havuz bilgilerinizi girerek, madenciliğe başlayabilirsiniz. Antminer S3’ün içinde kablosuz bağlantı modülü de var ama ucuna bağlı bir anten yok. Anten satın alarak (ebay’de 10 dolara gördüm) Madencinizi istediğiniz yere sadece elektrik vererek koyabilirsiniz. Internete kablosuz bağlandığından rahat edersiniz. Eğer modemi 50 cm kadar yakın bir mesafeye getirirseniz kablosuz da sorunsuz çalışıyor (denenmiştir).

Have any Question or Comment?

2 comments on “BITMAIN – Antminer S3 Nasıl Kurulur, Çalıştırılır

Bilgi icin tesekkürler, peki bu anlattiklarinin videolu sekilde olani war mi?

nbelirdi

Video lu olanı yok. Ama belki 1 hafta içinde yapabilirim. Yaparsam yine buraya koyarım zaten. Sevgiler Saygılar.

Bir cevap yazın
Çevrimiçi kişiler

Şu an çevrimiçi kullanıcı yok

Slack Grubu

Slack tartışma kanalımıza katılabilirsiniz. https://baybil.net/slack-davetiyesi/

baybil.net – Yotube Kanalı


Araç çubuğuna atla