Bir Antminer S3+ yı termal macunlarını yenileyerek hızlandırmak için yapılan başarısız bir girişim


Değerli takipçi ve arkadaşlar,

Madencim 430-440 Gh/s hızında çalışıyordu. Bitmain firmasının Antminer S3+ cihazından bahsediyorum. Fabrika değerinin altında çalışması ve web arayüzünde bazı donanım hataları görmem, makinenin iyi soğutulamadığı ve termal macunların iyi yapılmadığını hissetmeme sebep oldu. Internette de pek çok sitede Bitmain firmasının termal macun uygulamasının ne kadar berbat olduğu, heryere bulaşık olduğu anlatılır durur. Bu nedenle güvendiğim bir termal macun buldum. Isı iletkenliği yüksek ama elektrik iletkenliği olmayan bir macun.

Her şey en başta güzel gidiyordu. S3’ün kapağını her iki tarafta bulunan 5 er vidayı sökerek açtım. Bu videoda her şeyi anlatıyorum. Yine de eksiklerim olabilir. Mesaj gönderebilirsiniz.

Video nun başında ve sonunda İngilizce bir kaç satır yazmama bakmayın, Türkçe konuşuyorum, dinleyin inginizi çekerse.

Önce soğutuculardan birini söktüm. Termal macun durumunu pek beğenmedim. Yağlı gibiydi ve bu yağ aşağı akmış parlak bir yüzey oluşturmuştu. Eski termali temizledim ama bunu yaparken zorlandım. Daha sonra yeni termali uyguladım. Makineyi tekrar çalıştırdığımda, makinenin artık %75 performansla çalıştığını gördüm. Bir şeyi bozmuştum ama neyi.

Söktüğüm soğutucunun altında 16 tane cpu vardı. 8’li iki sıra şeklinde. 8’li sıranın biri çalışmıyordu. Bunu web arayüzünden Asic Status kısmından, 8 tane yanyana “-” işaretiyle anladım ve ayrıca aynı arayüzden makine hızı da 350 GH/s yeye düşmüştü. Toplam 32 işlemci var. Çalışanların yanında “o” işareti çıkıyor. Sanırım ingilizceden “operational” kelimesinden geliyor.

Buradan şunu anlıyoruz, kendinize güvenseniz de, elinizi attığınız her 10 makineden 9’unu çalıştırıyor olsanızda bazen çalışan makineleri, daha iyi yapacağım diyerek ellememeniz gerekiyor. Bunu hissetmeniz lazım, ben bu sefer hissedemedim. Sebebi ne olursa olsun, sistem çalışıyorsa “Dokunmayabilirsiniz veya Dokunmayın”

Herkese sevgi ve saygılarımla

Have any Question or Comment?

Bir cevap yazın
Çevrimiçi kişiler

Şu an çevrimiçi kullanıcı yok

Slack Grubu

Slack tartışma kanalımıza katılabilirsiniz. https://baybil.net/slack-davetiyesi/

baybil.net – Yotube Kanalı


Araç çubuğuna atla