Bitcoin/Ethereum/Altcoin Madencilik Havuzları (Miner Pools)


Merhaba,

aşağıda tanıdığım ve kullandığım havuzları anlatacağım. Daha çok Bitcoin madencilik havuzlarını ele alıyorum. İlk zamanlarda (2008) bitcoin madenciliği, PC lerin işlemcileri (CPU ları) ile yapılırken daha sonra PC lerin ekran kartlarının işlemcisiyle (GPU) yapılır oldu. Son 2-3 senedir ise, üretim zorluk derecesi (difficulty) çok arttığından ancak ASIC makineler ile üretim yapılabiliyor.

ASIC makineler, uygulamaya özel entegre devreler içeren makineler (Application Specific Integrated Circuit) demek. Örneğin şu anda en popüler olan Antminer S7 makinesi bunlardan biri. İçerisinde 135 kadar bitcoin madenciliğine özel üretilmiş çip bulunuyor. Antminer S7, saniyede 4,7 Terahash işlem gücüne sahip. Bu da saniyede 4700 milyar karşılaştırma yapma gücü demek. Vaaay…Yine de tek başına bir S7’nin Bitcoin şebekesinde bir blok bulması aylarca sürebilir. Tamamen şans meselesi. Durum böyle olunca havuzlara ihtiyaç duyulmuş, herkes madencilerinin gücünü birleştirerek bir havuzda çalıştırıyorlar. Havuzlar daha çabuk blok bularak ödülleri günler, saatler hatta dakikalar içinde bularak havuz üyelerine güçleri oranında dağıtıyorlar. Pek çok havuz ve farklı çalışma şekilleri var.

Slush – mining.bitcoin.cz
Web arayüzü en kullanışlı madencilik havuzu. Slush ilk madencilik havuzlarından biri. Slush da PPS ödeme yöntemi yok. PPLNS de ise %2 ücret alıyorlar. Yazıyı yazdığım sıradaki Slush havuz hızı 45 Peta Hash / s. Slush da ödeme sınırını siz belirleyebiliyorsunuz. Slush havuzunda Bitcoin madenciliği yaparken aynı zamanda Namecoin ile merged (birleştirilmiş-içiçe geçmiş) madencilik de yapıyorsunuz. Yani Bitcoin le NameCoin i aynı anda kazıyorsunuz.

Antpool
Bitmain firmasının havuzu. Bitmain bildiğiniz gibi Antminer madencilerinin üretici firması. Toplam Hash Rate’in %25 kadarı kendi havuzlarında. PPLNS yöntemi kullandığınızda madencilik için herhangi bir ücret/komisyon ödemiyorsunuz. PPS de ise düşük bir ücret alıyorlar diğer havuzlara göre (%2.5). Yazıyı yazdığım sıradaki havuz hızı 285 Peta Hash. Antpool günde bir kere ödeme yapıyor. Genelde sabahları. Antpool da ayrıca SOLO madencilik de yapabiliyorsunuz.

CKPool
CKPool da PPLNS yöntemiyle ödeme yapıyor. CKPool, cgminer madencilik yazılımının yaratıcıları olan Ckolivas ve Kano nun kurduğu bir havuz. Bu nedenle adı CKPool. Güvenilir bir havuz. Bu yazıyı yazdığım sırada havuz hızı 24 PetaHash. Bu havuzda bulunan bloklara ait ödüller 101 onaydan sonra belirttiğiniz bitcoin adresine ödeniyor. Belirli bir miktara ulaşınca vs. diye sınır belirterek ödeme alamıyorsunuz. Bloklar onaylandıkça hesabınıza geliyor.

GHASH.io
Ghash.io yu kullandım. Fena değildi. Ama uzun süredir kullanmadım. Arayüzü zayıf gelmişti.

Nicehash
Nicehash bir solo madencilik havuzu. Bitcoin, Litecoin ve Dash coin solo madenciliği yapabilirsiniz.

solo.ckpool.org
Tavsiye edebileceğim sağlam bir SOLO Bitcoin madenciliği havuzu.

Biraz’da Ethereum havuzlarından bahsedeyim.

Coinotron.com
Coinotron da aşağıdaki coinlerin madenciliğini yapabiliyorsunuz.
LTC ve DOGE merged mining , FTC , PPC , VTC , DASH , ETH
Ben Coinotron da şu an için Ethereum madenciliği yapıyorum.

EthPool.com
Ethpool’u denemedim ama daha siteye girer girmez yazılımın Beta aşamasında olduğunu, kendi riskinizi alacaksanız kullanmanızı belirten bir uyarı geliyor. İrkilmeme sebep oldu. Denemedim bile.

EthereumPool.co
Denemedim.

ltc.tbdice.org
Bu havuz da Litecoin ve Dogecoin merged madencilik yapabiliyorsunuz.
Güvenilir bir havuz.

iyi çalışmalar 🙂

Have any Question or Comment?

One comment on “Bitcoin/Ethereum/Altcoin Madencilik Havuzları (Miner Pools)

Bir cevap yazın
Çevrimiçi kişiler

Şu an çevrimiçi kullanıcı yok

Slack Grubu

Slack tartışma kanalımıza katılabilirsiniz. https://baybil.net/slack-davetiyesi/

baybil.net – Yotube Kanalı


Araç çubuğuna atla