Ethereum Madenciliği – Ethereum Mining


Madenciliğe 2014 ilkbaharında Bitcoin madenciliği ile başlamıştım. Ardından Litecoin ve şimdi de Ethereum.
Ethereum’da da aynı Bitcoin ve Litecoin’in ilk başlarında olduğu gibi, önce CPU madenciliği yapıldı, ardından da GPU madenciliğine geçildi. GPU derken masaüstü bilgisayarlarımıza taktığımız ekran kartlarından bahsediyoruz (Graphics Processing Unit – Grafik işleme birimi). Notebooklarda GPU madenciliği yapılamıyor, sanırım ısınma sorunundan olsa gerek, çünkü bu işlem sırasında GPU %99 larda çalışıyor ve çok ısınıyor. Fakat mini pci-e portları harici olarak kullanabileceğiniz adaptörlerle laptoplarda da GPU kullanılabilir.

Bugün itibariyle, 20-22 Megahash/s hız ile günde 0.7 Ethereum üretilebiliyor. Bu da yine bugün itibariyle, yani bugünkü Ethereum kuru ile (Kraken borsasında 1 Ethereum = $4.75), günde $3.325 yapıyor. TL olarak yine bugünkü döviz kuru ile ($1 = 2.96 TL), 9.842 TL yapıyor. Yuvarlak hesap 10 TL.

Bu kazancı, bilgisayarıza koyacağınız bir AMD Radeon9 280X ekran kartıyla elde edebilirsiniz. Daha önce bahsettiğim hız, yani 20-22 Megahash/s bu ekran kartının Ethereum üretim hızı. 25 Megahash e kadar rahat ulaşabilirsiniz. Nasıl mı Ethereum madenciliği yapacaksınız. İşte tarifi :

1. Linux veya MAc de nasıl yapılır uygulamadığımdan Windows için anlatayım. Windows 64 bit olmalı. Örnek olarak Windows 7 64 bit kurduk diyelim. Windows için olan Servis Paketi 1 i de kurun. Ardından satın aldığınız ekran kartını kasaya takın. Benim aldığım Sapphire R9 280X TRI-X 3GB DDR5 ekran kartı o kadar büyük ki bir kasaya sığmadı. Başka bir kasaya ise şans eseri sığdı fakat harddiski söküp CDROM’un altına takmam gerekti. Yer ciddi sorun. Ekran kartının da güncel sürücülerini indirip kurun.
2. Overclock etmek isterseniz MSI afterburner programı ile biraz overclock edebilirsiniz. Bu konuda risk ve sorumluluk tamamen size ait. Bu konuda bir sorumluluk almam. Ben yaptım ama size yapın diyemem. Ayrıca Heaven programı ile overclock ayarlarınızın sorun çıkarıp çıkarmadığını kontrol edin.
3. Bu makalede yer alan bu dosyayı indirin. İndirdiğiniz sıkıştırılmış dosyanın içinde “cuda” klasöründeki ethminer.exe yi daha sonra nasıl kullanacağınızı anlatacağım. Cuda sürümü NVDIA kartlar için olsa da bu sürüm AMD kartlar içinde iş görüyor, hatta vereceğimiz 1-2 parametre ile bir tık daha hızlı madencilik yapabilirsiniz.
4. Öncelikle aslında geth indirmemiz gerekiyor. Geth bizi Ethereum şebekesine bağlayan ve aynı zamanda cüzdanımız olan yazılım. Geth’ı madencilik yaparken kullanmak zorunda olsak da içindeki cüzdan yerine Mist cüzdanını da yükleyip kullanabiliriz. MIST windows arayüzü olan bir cüzdan, geth ise komut satırları yazarak kullanabileceğimiz bir araç. Geth’ı buradan indirebilirsiniz. Bu dosyanın içinde 3. adımda yer alan ethminer cuda da var. Dolayısıyla 4. adımdaki bu dosyayı indirmek size hem ethminer cuda yı hem de geth ı getirecek.
5. Ethereum madenciliğinde solo madencilik de yapabilirsiniz ama artık ben size 5 gün mü desem 10 gün mü desem bir blok anca çözebilirsiniz. Netice olarak solo madencilik verimsiz olduğundan önermiyorum. Bu nedenle bir havuza bağlanarak madencilik yapmalısınız. DwarfPool ve Coinotron ve nanopool ilk üç sırayı paylaşıyorlar. Ben DwarfPool’u tavsiye ediyorum. Son olarak Dwarfpool’un proxy yazılımını da indirmeniz lazım. Direk proxy olmadan madencilik yaptığınızda %10-%20 arasında bir kaybınız olacak. Proxy kullandığınızda stratum bağlantısı yaptığınızdan verim artıyor. En azından Dwarfpool öyle diyor ve denemelerimde de bunu gördüm. Dwarfpool’da Monero, Expanse, MaxCoin,GroestlCoin ve Ethereum madenciliği yapabilirsiniz, fakat benim yazdıklarım sadece Ethereum için geçerlidir. Diğerleriyle benzerlikler olsa da denemediğimden siz Ethereum için yazdığımı bilin.

Başlıyoruz.

“C:\Ether” dizini açın. Geth dosyalarını buraya kopyalayın. C:\ether\ethminer klasörü açın, Ethminer cuda sürümünün içindeki dosyaları buraya kopyalayın. Dwarf tan indireceğiniz proxy dosyalarını da C:\ether klasörü içine atın. Yönetici olarak üç adet komut satırı açın, yani Command Promt.

Aşağıdaki komut satırı ile bir geth hesabı açalım.
c:\Ether>geth account new

Daha sonra madenciliğe başlayalım :

1. İlk olarak birinci komut penceresinde proxy çalıştıralım :
c:\Ether>eth-proxy

Proxy çalıştıralım çalıştırmasına da onun da bir configuration dosyası var. Dosyanın adı eth-proxy.conf.
Bu dosyanın içinde :
WALLET kısmına kendi cüzdan adresinizi yapıştırıyorsunuz.
MONITORING_EMAIL kısmına kendi e-mail adresinizi yazın. Bir nedenle worker çalışması durursa size mail gelecektir.
Ben bu dosya içindeki diğer parametreleri ellemedim. Dosyanın orjinal haliyle bıraktım. Zaten sadece cüzdan ve e-mail adresinizi girmeniz yeterli. Ağ üzerindeki başka bilgisayarlarda çalıştırdığınız minerları da bu proxy ye yönlendirebilir ve hepsine farklı isimler verebilirsiniz.

2. İkinci komut penceresinde geth çalıştıralım :
c:\Ether>geth –rpc

3. Üçüncü komut penceresinde ethminer çalıştıralım :
C:\ether\ethminer\ethminer.exe –farm-recheck 200 -G –gpu-batch-size 20 -F http://127.0.0.1:8080/worker

Yazıma, daha açıklayıcı olması açısından bir video ile devam etmeye çalışacağım.

Şu an DwarfPool daki hızım : [json src=”http://dwarfpool.com/eth/api?wallet=0x5cff1226e85fbcefe117bead0116a85a9653e2a6&email=baykan@baybil.com”]{total_hashrate}[/json] MHs

Yazıya ek (13/03/2016)
Dwarf pool da 2 kere bakım yapıyoruz dediler, site arayüzüne erişemedim. Ardından 0.8 etherim nasılsa 0.3 e düştü. Önce Coinotrondan daha iyi gibi gördüğüm Dwarfpool da bence bir sahtekar var. Ama adminlerden biri olabilir. Patronun haberi olmayabilir.

Bazı sorular geliyor. Whatsapp dan bile mesajlar alıyorum. Çok soru geliyor. ATI ekran kartları havuzlarda stabil görüntü vermiyor. Örneğin 22 Mh/s bir kartın hızı, 10 ile 30 Mhs arasında gidip gelebilir. NVIDIA ekran kartlarının ise hızları madencilik için genelde daha yavaş olduğu halde, stabil madencilik yapıyorlarmış. Hiç NVIDIA kart kullanmadığımdan okuduğumu yazdım.

Notebooklarla ilgili, Notebooklar için bir sorun da paylaşımlı ve paylaşımsız kart kullanmakla ilgili sorun olabilir. Örneğin 8GB ramli bir notebook da, paylaşımlı ekran kartı olduğundan mıdır nedir, bir türlü ethminer ı çalıştıramadım. Aynı notebook da ise CPU madenciliği yapabildim.

Şunu da hatırlatmakda fayda var. Madencilik yaparken, 64 bir Windows kullanımı yanında, PC belleğiniz en az 4 GB olmalıdır.

Ayrıca Ethereum için yeni Homestead güncellemesi geliyor. Ethereum.org sitesinden işin bütün detaylarını öğrenebilirsiniz.

Güncellemek gerekirse, bir ekran kartı ile yapabileceğiniz üretim ise bugün itibariyle, günde 0.458149 ethere düştü. Bununla birlikte kur ise 1 ether = $14,66 olduğundan günde yaklaşık $6.71 üretebiliyoruz. Bu da bugünkü dolar kuru ile, $1=2.8663TL, yani günde 19,25 TL üretebiliyoruz.

Kart lazım kart.

23/03/2016 – Yazıya Ek Videocuk.

24/03/2016 – Yazıya Ek Videocuk.

06/04/2016 Çarşamba – Yazıya Ek.

Evet güncel bazı bilgiler ve düzelmeler yapayım. Bilgisayarınızda Geth çalıştırmadan madencilik yapabilirsiniz. Geth size bir cüzdan temin ediyor. Oysa madencilik yaparken, üretip sadece ürettiğinizi satıp TL ye çevirecekseniz bir cüzdana ihtiyacınız yok. Ürettiğinizi direk borsaya gönderip orada BTC ye çevirip BTCTurk e göndererek, ordan da banka hesabınıza alabilirsiniz.

Bir bilgisayarda bir proxy çalıştırıp diğer bilgisayarlardaki ethminer ları bu proxy üzerine yönlendirebilirsiniz. Bu şekilde her pc de proxy çalıştırmanıza gerek yok.

Bugün itibariyle, 20-22 Megahash/s hız ile günde 0.333 Ethereum üretilebiliyor. Bu da yine bugün itibariyle, yani bugünkü Ethereum kuru ile (Kraken borsasında 1 Ethereum = $10.33), günde $3.44 yapıyor. TL olarak yine bugünkü döviz kuru ile ($1 = 2.83 TL), 9.73 TL yapıyor. Yuvarlak hesap 10 TL.

Yani bir buçuk ay önce de 10 TL şimdi de 10 TL. Bu zaman içinde kurun $15 a çıktığı da oldu. Fakat şu anda zorluk hızla artmaya devam ettiğinden üretim zorlaşıyor. Karlılık azalıyor.

18/04/2016 – Yazıya Ek Videocuk.

Have any Question or Comment?

57 comments on “Ethereum Madenciliği – Ethereum Mining

nbelirdi

Olmuyor derken, yaptıklarımı / yazdıklarımı yapıyorsunuz da mı olmuyor ?

Yoksa,

Nasıl olur. Onu anlatır mısın ? veya cepten ara konuşalım. Olmuyor derken, bunları yazma, millet öğrenmesin, pasta küçülüyor mu demek istiyorsun?

Mehmet Veysi YILMAZ

kardeşim aradım ulaşılamıyor idi bende bu işe girmek istiyorum fakat yardıma çok ihtiyacım var.

Mehmet Veysi YILMAZ

hocam skpe adresi vereyim müsait bir zamanda ilgilenirseniz çok sevinirim. Skpe adresim : socialreklma hocam iletişime geçerseniz çok sevinirim

ethem

aydınlatıcı bir yazı olmuş, coinler konusunda fazla bir bilgim yok bu konularda yeniyim pc üzerinden bitcoin kazımınn verimli olmadığını okudum türkçe kaynaklarda, alr coinler için yorum yapamam tabi, size bir sorum olacak linux reseller server üzerinden script ya da program ile coin kazımı yapılabiliyor mu? bu konuda türkçe kaynağa rastlamadım hiç, bilgi verirseniz sevinirim.

garip

sürekli bu hata yı alıyorum bağlanamıyorum

JSON-RPC problem. Probably couldn’t connect. Retrying in 1…
miner 11:37:33|main Getting work package…
X 11:37:34|main Failed to submit hashrate.
X 11:37:34|main Dynamic exception type: class jsonrpc::JsonRpcException
std::exception::what: Exception -32003 : Client connector error: libcurl error: 7 -> Could not connect to http://127.0.0.1:8545

nbelirdi

PC nizde proxy programı çalıştırmanız gerekiyor. Hangi havuza bağlanacaksanız onun proxy si. Hangi havuzu kullanıyorsunuz ?
Bakın orda 127.0.0.1 demek sizin kendi pc nizi işaret ediyor. 127.0.0.1 yerine havuzun adresini de yazarsınız ama http üzerinden haberleşir %10-20 randımansız olur. Siz komut satırında ne yazıyorsuuz. Biraz daha fazla bilgi verseydiniz.

garip

proxy dwarfpool.com indirip yaptım çalışıyor. komut satırına C:\Ether\ethminer/etminer.exe sistemi yönetici olarak da çalıştırıyorum bağlantı kuramadım . video demişsiniz sisteme yükleme yapacakmısınız

nbelirdi

Antivirüs yazılımınız veya windows güvenlik duvarınız açıksa bir kapatıp deneyin bir de.

ugur

hocam size nasil ulasabilirim emeginizin karsilini fazlasiyla alirsiniz beni bi dertten kurtarin

Zafer

Hocam ekrankartı seçiminde dikkat etmemiz geren değer nedir. Bit değerinin yüksek olmasımı yoksa ram mi yoksa çekirdek hızımı? Yada aldığımız kartın mh/s hesabını nasıl yaparız?

nbelirdi

Merhaba, bu iş için 2GB lık ekran kartları almamanızı öneririm, bir kaç ay sonra bu kartlar belki de kullanılamayacak. Bit değeri, RAM, çekirdek hızı ve hız hesaplamadan bahsettiğinize göre, kutusunun üzerine OC yazan, yani zaten Overclocklu kartlar almayı düşünebilirsiniz. Ama overclock ayarlarını ben ayarlayabilmek istiyorum derseniz, 4GB lık R9 390 lar şu anda gündemde. 30 Megahash kadar hızda çalışıyorlar. Buna mukabil R7 370 ler çok daha az elektrik tüketmeleriyle beraber küçük yapıları ile en fazla 17 megahashlere kadar çıkıyor. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Ahmet Bey

Merhabalar
4gb Nvidia Asus GT730 DDR3 veya Amd radeon
Hd 5450 2gb ekran kartı iș görürmü? O programları çalıștırabilirmi? İllaki Radeon 9x standartlarında olmasımı gerekiyor.

ömer

Mrb hocam.
Öncelikle şunu sormak istiyorum malum bir sürü alt coin türü var.
Genelini göz önünde bulundurarak cevaplarsanız sevinirim.
Ben bu işe girmeyi ve bir arkadaşımla birlikte toplamda 100 bin tl gibi bir yatırım yapmayı düşünüyorum. Enerji sorununu güneş ve rüzgar enerjisi ile çözebileceğimi düşünüyorum. Hatta su kaynağınıda kullanabilme imkanım var. Tabi bu kısmı için paranın en az bi 30 binlik kısmı gidecektir. Geriye kalan 70 bin ile btc hariç alt coin kazarak yani bu tarz bir sistem kurarak aylık gelirimiz tahmini ortalama ne kadar olur. Yada siz böyle bir sistem kursanız beklentiniz ortalama ne olur. Açıkcası türkiyede yada filipinlerde böyle bişey yapmayı düşünüyorum. Malum o tarafta ekran kartları pc malzemeleri vs… çoook daha makul fiyatlara alınabiliyor.

Son olarak bu bütçe ile örneğin doge kazıp 6 ay toplamak (Doge örnek olarak söyledim) fiyatının artmasına yada düşmesine bir katkı sağlarmı? Yani kazdığımız alt koini stoklamak fayda sağlar mı? Vakit bulup cevaplama şansınız olursa çok sevinirim…

Mehmetbey

Hocam emeğine sağlık sistemi kurabilirsem yardımınızla bağış yapmaktan kaçınmayacağıma emin olabilirsiniz. Mükemmel anlatımlar. Lütfen güncellemelere devam edin. Siz Sapphire R9 280X TRI-X 3GB DDR5 kullandığınızı yazmışsınız? Bundan 1 adet var elinizde sanırım? Bunu 2 yada 3 (max. 4 olacak şekilde, çünkü 4 ü geçince anakart problem yaşıyor sanırım ve daha maliyetli oluyor.) ve gerekli PSU Watt gücünü sağlayarak kurarsak hız olarak 20 mhash te 2-3 katına mı çıkıyor. Öyleyse biraz daha etkin çalışma olur diye düşünüyorum. Bir de overclock olayı nedir onu bilmiyorum. Kısaca açıklar mısınız?

hakan

üstadım bende böyle bir sorun çıkıyor

C:\Windows\system32>c:\Ether>geth account new
‘c:\Ether’ iç ya da dış komut, çalıştırılabilir
program ya da toplu iş dosyası olarak tanınmıyor.

fakename .D

ether klasörüne shift’e basılı tutarak sağ tıkla ve komut istemcisini burada aç de.

ben bu işi heves olarak içimde yapmak istiyorum 0 dan yardımcı olabilir misin tüm desteği sağlayabilirim

Taner

Değerli hocam ne yaptıysam bir türlü beceremedim. Neresi olmadı derseniz hiç bir şey yapamadım kısaca 🙁
Hocam, benim için aşırı zor ama sizin için 10 dk. lık bir sanıyorum. Acaba sizin için çok zahmet omiyacaksa uzaktan bağlantı ile yapabilirmisiniz kurulumu?
Ekran kartım asus GTX 1060 dual 6GB oc 192 bit
sizce ne kadar Mh/s alır?
Cevabınızı bekliyorum hocam…

Sertaç

Adanda yardımcı olacak kimse var mı acaba

Sertaç

Adana’da yardımcı olacak kimse var mı .
05321662650

ugurlu

merhabalar bu ürünü yutdışından almak istiyorum sizce iyimidir

Gridseed 2.6-3Mh/s G-blade USB madenci Scrypt Madenci litecoin dogecoin madenci makinesi

Kerem

Selamun Aleyküm
Usta ekran kartları işlemciye göre daha mı iyi ?
Hangi marka önerirsiniz ?
Bilgisayara bağlanabilen ekran kartı veya işlemcinin bir sınırı var mı?
Ek güç kaynağını kaç watt olsun ,neye göre belirleyecez?
Başka madenleride deneyebilir miyiz?
Birde iletişim için bir adres verseniz yatırım yapmayı planlıyorum.Muhakkak takıldığım noktalar olacaktır.Size danışırım.Allaha Emanet

Kerem

Selamun aleyküm kardeş
Ben bir uygulama yükledim minergate diye hem pc hemde mobilden kullanabiliyorum.
Daha ödeme almadım.Yavaş kazıyor.Ancak dikkatimi çeken ram veya ekran kartı değilde sanki full cpu ve disk çalıştırıyor. Bende advanced system care 10 pro var. Ordan bakıyorum diyorum ki ekran kartı ve ram ide kullanacak sağlam bir madenci proğramı var mı???
İyi günler.

Sitenizi ilgi ile takip ediyorum. Bilgiler icin tesekür ederim.

Fethinho

Konu anlatımı mükemmel beynine sağlık sayın Baybil. Biraz daha kolay anlatım olsana yapabilsek..

hamza

Şuanda bu anlatılanı uygulayıp da burdan bir kazanç elde eden var mı ? madencilik yapıp da üretim yapabilen varsa yorum atarsa sevinirim.

BaykanBelirdi2014

Hamza kardeş, bu konularla ilgili sorularınızı artık kriptotr.com sitemizde paylaşırsanız, ekibimizle çok daha hızlı cevap verebiliriz..

altay

slm arkadaşalr burda etheryumu evde cihazla üreten arkadaş varsa rica ediyorum bana ulaşa bilirmi cep:05362049315

BaykanBelirdi2014

kriptotr.com taşınma nedeniyle bakımda şu anda. DNS değişikliği uzunca sürebiliyor. Açılır açılmaz oraya sorularınızı yazın. Cevaplarız.

EMRE

USTA KOMUT SİSTEMİ KODLARI KABUL ETMİYOR

ecemete

merhaba reis nvidia palit 9800 gt 1 gb 256 bit ekran kartıyla üretim yapabilir miyim i 7 işlemci 3,60 ghz ayrıca 16 gb ram var ?

Ne yazık ki 3 GB veya üzerinde ekran kartı almanız lazım Ethereum kazabilmek için.

Nazım

Bu işi kendi bilgisayarımda deneyeceğim ama PROXY sunucusu sakat geliyor. Güvenilir değil.

bunlar eski bilgiler
artık proxy kullanmanıza gerek yok

Nazım

PC açık durumda 2 saattir çalışıyor. Ne zaman ETH ler hesaba düşecek ya da şu an durdursam ne olur. Kod bloğunu çözmediğim için kazanç olmayacak mı? Bu konuları izah edebilirseniz sevinirim. Bende r9 390 x kart var tek kart ile şu an 1 ayda ne kadar kazanırım bunu öğrenebilirsem 30 r9 390x le bu işe girmeyi denicem…

Abdullah kiğılı

Kazanılan eth ları nasıl tl ye çeviririz?

Ethları havuz hesabından poloniex, kraken vs borsalardan birine gönderip, orada satıp, btc ye çevirdikten sonra btc yi Türk borsalarından btcturk, paribu veya koinim e gönderip tl ye çevirip, adınıza kayıtlı istediginiz banka hesabına transfer edebilirsiniz.

cihat

s.a ilk sorum yeni mesil ekran kartlari olan amd rx 460-470-480 gibi ekran kartlarının kac mh/s de kazığını nerden bakarım bide suan bende r9 280x var dediklerini yaptığım da 3 gün icerisinde 1 ethereum cikarta bilirmiyim senin verdiğin istatistik lere bakarak ? (cevaplarsan sevinirim şimdiden teşekkürler )

Duzgun

Merhaba Ben 6 li Asus rx 580 1380 mhz le taking journal istiyorum set nasıl sizce. Maliyetli biraz ama sizin fikrinizi almak istedim. 11.000 tl tutar gibi

kazuya mişima

slm. 10bin tl lik sistem öneriniz ne olur? 6 tane ekran kartı takmacağım bir sistem

ahmed

iyi günler eterhum madencılıgı yapmak ıstıyorum param var bana cıhaz ayarlama yapabılırmısınız

ismail

halen devam ediyormusun ediyor ve eterleri stokladıysan zengin olmuşssundur 🙂

guner

merhaba bende eth. kazımak için bir hazır sistem arıyorum ve ciddi bir alıcıyım bana bu makineyi temin etmek için iletişime geçermisiniz?
05419749008

ecemete

reis ben palit 9800 1 gb ile monero üretmek ya da başka bi altcoin istiyorum etherium değil mümkün mü ?

Taner

Merhabalar, Şu anda pc 90 dakikadır kazım yapıyor ancak wallet’e gelen giden, eğer kazım başarılı olursa eth’ler nasıl cüzdana gelecek. Belli bir miktar yada zaman dilimi mi var?
ETH: 06/19/17-13:11:15 – SHARE FOUND – (GPU 0)
ETH: Share accepted (156 ms)!
ETH: 06/19/17-13:11:19 – New job from us1.ethpool.org:3333
ETH – Total Speed: 19.017 Mh/s, Total Shares: 33, Rejected: 0, Time: 01:18
ETH: GPU0 18.803 Mh/s
ETH: 06/19/17-13:11:30 – New job from us1.ethpool.org:3333
ETH – Total Speed: 18.973 Mh/s, Total Shares: 33, Rejected: 0, Time: 01:18
ETH: GPU0 18.973 Mh/s
GPU0 t=69C fan=41%
ETH: 06/19/17-13:11:45 – New job from us1.ethpool.org:3333
ETH – Total Speed: 18.957 Mh/s, Total Shares: 33, Rejected: 0, Time: 01:19
ETH: GPU0 18.957 Mh/s
ETH: 06/19/17-13:12:08 – New job from us1.ethpool.org:3333
ETH – Total Speed: 19.141 Mh/s, Total Shares: 33, Rejected: 0, Time: 01:19
ETH: GPU0 19.141 Mh/s
GPU0 t=69C fan=41%
ETH: 06/19/17-13:12:19 – New job from us1.ethpool.org:3333
ETH – Total Speed: 18.909 Mh/s, Total Shares: 33, Rejected: 0, Time: 01:19
ETH: GPU0 18.909 Mh/s
ETH: 06/19/17-13:12:33 – New job from us1.ethpool.org:3333
ETH – Total Speed: 18.617 Mh/s, Total Shares: 33, Rejected: 0, Time: 01:19
ETH: GPU0 18.617 Mh/s
GPU0 t=69C fan=41%
ETH: 06/19/17-13:12:52 – New job from us1.ethpool.org:3333
ETH – Total Speed: 19.130 Mh/s, Total Shares: 33, Rejected: 0, Time: 01:20
ETH: GPU0 19.130 Mh/s
ETH: 06/19/17-13:12:58 – SHARE FOUND – (GPU 0)
ETH: Share accepted (157 ms)!
ETH: 06/19/17-13:13:01 – New job from us1.ethpool.org:3333
ETH – Total Speed: 18.940 Mh/s, Total Shares: 34, Rejected: 0, Time: 01:20
ETH: GPU0 19.053 Mh/s
ETH: 06/19/17-13:13:02 – New job from us1.ethpool.org:3333
ETH – Total Speed: 19.094 Mh/s, Total Shares: 34, Rejected: 0, Time: 01:20
ETH: GPU0 19.094 Mh/s
GPU0 t=69C fan=41%
ETH: 06/19/17-13:13:14 – New job from us1.ethpool.org:3333
ETH – Total Speed: 19.091 Mh/s, Total Shares: 34, Rejected: 0, Time: 01:20
ETH: GPU0 19.091 Mh/s
ETH: 06/19/17-13:13:16 – New job from us1.ethpool.org:3333
ETH – Total Speed: 18.981 Mh/s, Total Shares: 34, Rejected: 0, Time: 01:20
ETH: GPU0 18.984 Mh/s
ETH: 06/19/17-13:13:21 – New job from us1.ethpool.org:3333
ETH – Total Speed: 18.809 Mh/s, Total Shares: 34, Rejected: 0, Time: 01:20
ETH: GPU0 18.725 Mh/s
ETH: 06/19/17-13:13:29 – New job from us1.ethpool.org:3333
ETH – Total Speed: 18.943 Mh/s, Total Shares: 34, Rejected: 0, Time: 01:20
ETH: GPU0 19.043 Mh/s
ETH: 06/19/17-13:13:36 – New job from us1.ethpool.org:3333
ETH – Total Speed: 19.116 Mh/s, Total Shares: 34, Rejected: 0, Time: 01:20
ETH: GPU0 19.116 Mh/s
ETH: 06/19/17-13:13:38 – New job from us1.ethpool.org:3333
ETH – Total Speed: 19.151 Mh/s, Total Shares: 34, Rejected: 0, Time: 01:21
ETH: GPU0 19.151 Mh/s
GPU0 t=69C fan=41%
ETH: 06/19/17-13:13:44 – New job from us1.ethpool.org:3333
ETH – Total Speed: 18.359 Mh/s, Total Shares: 34, Rejected: 0, Time: 01:21
ETH: GPU0 18.359 Mh/s
ETH: 06/19/17-13:13:49 – New job from us1.ethpool.org:3333
ETH – Total Speed: 19.082 Mh/s, Total Shares: 34, Rejected: 0, Time: 01:21
ETH: GPU0 19.082 Mh/s

Yunus

Kazandıklarımızı nereden nasıl göreceğiz?

Benim asıl merak ettiğim Nvidia chipsetli kartlarla nasıl sonuçlar alındığı. Kaç zamandır bu işe girsem mi girmesem mi diye kurtlar içimi kemirecek yer bırakmadı. Nvidia cephesinde hangi kartla işe başlamamı önerirsin hocam. İstanbul içinde isen ziyaretine gelmek isterim ya da buyur sen gel sultanahmete biz mekanda ağırlayalım seni.

Ayrıca şuna değinmek isterim ddr3 veya ddr4 sistemlerde bu sistemi kurmak arasında çok fark var mı ?

Gönderdikçe aklıma geliyor sorular bu yüzden taksit taksit yazıyorum hoş görün. Anakart üzerinde pcı exp. slotu veyahut pcı slotu gözetmeksizin gelişi güzel takılsa performansını etkiler mi kartın. Hani buna göre o zaman pcı exp. slotu performans olarak daha iyi ise adet olarakta pcı exp. daha fazla olan anakart alınması daha doğru mu olur.

Abi merhaba; Bende bu işi yapmak istiyorum.IT sektöründeyim, belirli imkanlarım var iletişim kurabilirsek görüşmek isterim.

CAN

”MuSTaFa on 08 Temmuz 2017 at 14:19 said:
Benim asıl merak ettiğim Nvidia chipsetli kartlarla nasıl sonuçlar alındığı. Kaç zamandır bu işe girsem mi girmesem mi diye kurtlar içimi kemirecek yer bırakmadı. Nvidia cephesinde hangi kartla işe başlamamı önerirsin hocam. İstanbul içinde isen ziyaretine gelmek isterim ya da buyur sen gel sultanahmete biz mekanda ağırlayalım seni.”

Mustafa Bey kısa vadede zaten AMD ekran kartlarında dag olayından dolayı bir %30luk bir düşme olacak ve 4gblık ekran kartları da kullanılamaz hale gelecek.

NVIDIA şu gün itibariyle başlamak isteyenler için güzel seçim.
Aşağıdaki iki ürün +orta sınıf ilerisi için de güzel bir seçimdir.
http://www.nanokatalog.com/Gigabyte-GeForce-GTX-1070-WINDFORCE-OC,PR-100655.html
http://www.hepsiburada.com/msi-nvidia-geforce-gtx-1070-armor-8gb-oc-256bit-gddr5-dx12-pci-e-3-0-ekran-karti-gtx-1070-armor-8g-oc-p-HBV0000000X6I?magaza=Hepsiburada&utm_source=pc&utm_medium=akakce&utm_campaign=c&utm_content=c&utm_term=k&wt_pc=akakce.c.k.pc&v=1.61.6

Yalnız aklınızda bulunsun yakın bir zamanda mining için (mining edition) özellikli yeni kartlar çıkması bekleniyor. Bunlar enerji ve ısı konusunda eski kartlara göre daha avantajlı olacak. Fakat bizi ilgilendiren kısım MH/s yani işlem yapma hızı diyelim biraz daha düşük.

aydın geç kalmış

ne günlermiş . 22 mh/s 0.7 eter

[…] önceki yazımda ekran kartı madenciliğinde acemi olduğum çok belli olmuş. Şimdi okuyorum da. . Bitcoin […]

Bir cevap yazın
Çevrimiçi kişiler

Şu an çevrimiçi kullanıcı yok

Slack Grubu

Slack tartışma kanalımıza katılabilirsiniz. https://baybil.net/slack-davetiyesi/

baybil.net – Yotube Kanalı


Araç çubuğuna atla