Ethereum Madenciliği – Ethereum Mining 2 (Decred Dual Mining)


Arkadaşlar önceki yazımda ekran kartı madenciliğinde acemi olduğum çok belli olmuş. Şimdi okuyorum da. 🙂 . Bitcoin ASIC ler ile çok tecrübem olmasına rağmen, eskiden ekran kartları ile yapılan bitcoin madenciliği konusunda tecrübem yoktu.

Geçen 2-3 ayda bu açığımı kapattım. Nasıl mı ? Yazı biraz uzun olabilir şimdiden kendinizi hazırlayın.

İhtiyaç duyacağınız donanım bir adet ekran kartıdır. Bu ATI olmalı çünkü bu yazımda Claymore’un Ethereum Decred Dual Miner ını size anlatacağım. Bu Miner sadece ATI ekran kartları ile çalışıyor. Daha yeni 11 Nisan 2016 da duyurdu madenci yazılımını Claymore, Bitcointalk.org’da.

Tek bir ekran kartı olduğunu varsayarak yazacağım yazımı, birden fazla ekran kartı kullanacaksanız, sıkıntılar başlıyor. Windows 7, 4’ten fazla kartta sorun çıkarıyor. Oysa ki bir anakartta 8 ekran kartına kadar çalıştırılabilir.

Bugün itibariyle bir adet R9 290X ekran kartı size 25-30 Megahash hızında Ethereum kazacaktır. İlk yazımda biraz acemiydim tabii. Geth lazım değil madencilik için. Geth aynı zamanda bir cüzdan, cüzdan ise madencilik yapan birine gerekmeyebilir. Neden mi ? Çünkü madencilik yapanlar ikiye ayrılıyor. Ürettiklerini hemen satanlar ve ürettiklerini satmayıp, biriktirenler – yani ihtiyaç oldukça satanlar… Ürettiklerini hemen satanlar için bir cüzdan sahibi olmaya gerek yok. Ürettiklerinizi hemen satmayacaksanız o zaman ethereum.org‘dan ethereum yazılımını indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Bu şekilde bir cüzdan programı da yüklemiş olursunuz. “Mist” gibi başka Ethereum cüzdan programları da kurabilirsiniz. Ama cüzdan konusu tamamen ayrı bir konu olarak ele alınmalı.

Ben üretimimi öncelikli olarak Coinotron havuzunda yapıyorum. Decred madenciliği için ise Suprnova.cc yi kullanıyorum. Coinotron’da başlarda bir sıkıntı yaşamıştım ama son 1 aydır iyi gidiyor. Öncelikli olarak Coinotron ve Suprnova’dan kendinize hesaplar açın, worker tanımlamalarınızı yapın. Claymore’un Dual Madencisini kullanacağımızdan onu da indirmelisiniz. Buradan indirebilirsiniz. 4.1 sürümünü tavsiye ederim. 3.3 sürümü de güzel çalışıyor ama komut satırını ilk yazdığınızda ve zaman zaman aralarda çalışırken de DAG dosyaları ile boğuşuyor. 4.1 sürümü DAG dosyası kullanmadığından olsa gerek CPU yükü neredeyse sıfıra düşüyor. 4.1 sürümü DAG dosyasını ekran kartına atıyor. Ayrıca PC belleği 4GB şartı vardı 3.3 sürümüne kadar, 3.3 dahil, fakat 4 sürümünden itibaren DAG dosyaları ekran kartına taşındığından PC belleğinin 4 GB alt limiti kalkmış gözüküyor. Denemedim. Ama Claymore, birden fazla ekran kartı kullanacaksanız Windows’un sanal belleğinin 16GB olarak ayarlanmasını istiyor.

Ekran kartı olarak ben hep Sapphire kullanıyorum. Sapphire R9 290 lar gayet iyi çalışıyor 25 megahash üretim yapıyorlar. R9 290X ler daha hızlı. Claymore, Dual Miner için ekran kartı sürücüsü olarak ATI nin 15.12 sürümünü özellikle istiyor. Bunu da indirmelisiniz.

Windows 7 – 64 bit için ATI sürücü yazılımı
Windows 8.1 – 64 bit için ATI sürücü yazılımı
Windows 10 – 64 bir için ATI sürücü yazılımı

Bu sürücülerin 64 bit Windows’lar için olduğunu görüyorsunuz. Ethereum madenciliği 64 bir Windows ile olabiliyor. Daha yeni bir kaç gün önce Linux sürümü de çıktı ama hiç deneme şansım olmadı. Linux bilmiyorum da. 🙂

Ethereum.org’dan indireceğiniz yazılımın içinden çıkan eth.exe ile madencilik yaparken ekran kartınızın işlemcisi ısınıyor elbette. Fakat Dual madencilik yaparken, yani hem Ether hem de Decred kazarken ekran kartınız daha da ısınacak. Dikkat. Soğutmaya azami özen gösterin. Dual Miner yazılımındaki “-tt 80” şeklinde yazacağınız bir parametre ile ekran kartı sıcaklığı 80 olunca fanı %100’e çıkar demiş oluyorsunuz. Güzel esnek bir yazılım. Bir Windows’ta birden fazla decred çalışmasında hiç bir sıkıntı yok.

Gelelim komut satırına, ne de olsa öncesinde Coinotron ve Suprnova’dan hesaplarınızı açtınız.
Örnek komut satırı :

EthDcrMiner64.exe -epool coinotron.com:3344 -ewal baykanbelirdi.hellocoinotron -esm 2 -epsw mello -ethi 16 -dpool stratumtcp://dcr.suprnova.cc:2252 -dwal baykanbelirdi.hellosuprnova -dcri 70 -dpsw mello -tt 80 -allpools 1

Burada “mello” her iki havuzda kullanılan workerların (işçilerin) şifresidir. İki havuzda da aynı şifreyi kullanabilirsiniz. Güvenlik kimin umurunda 🙂

“baykanbelirdi” kullanıcı adıdır. “hellocoinotron” ve “hellosuprnova” workerlar yani havuzda tanımladığınız işçilerdir.

Yukarıdaki bu satırı bir batch dosya içine yapıştırın. Batch dosyaya ether.bat ismini verdik diyelim. İçinde bu komut satırından önce bir kaç başka satır da olmalı. Yani ether.bat şu şekilde olmalı :

setx GPU_FORCE_64BIT_PTR 0
setx GPU_MAX_HEAP_SIZE 100
setx GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1
setx GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 100
setx GPU_SINGLE_ALLOC_PERCENT 100
EthDcrMiner64.exe -epool coinotron.com:3344 -ewal baykanbelirdi.hellocoinotron -esm 2 -epsw mello -ethi 16 -dpool stratumtcp://dcr.suprnova.cc:2252 -dwal baykanbelirdi.hellosuprnova -dcri 70 -dpsw mello -tt 80 -allpools 1

İlk 5 satır, düşük ekran kartı belleğine sahip olanlar için kaçınılmazken, diğerleri bu satırları yazmadan da yazılımın çalıştığını görecekler. Fakat bu satırları eklemenin de bir tık hız kazandırabileceğini düşünüyorum.

Bu şekilde madenciliğe başlamış olacaksınız. EthDcrMiner64.exe çalışırken – ve + tuşlarına basarak ether ve decred arasında yoğunluk seçimi yapabileceksiniz. Satırda gördüğünüz gibi ben 70 de bıraktım. Bu şekilde (tek GPU ile) en avantajlı kazancı sağlıyorsunuz. Birden fazla GPU olduğunda bu değeri 50 lere kadar düşürebilirsiniz.

Madenci çalışırken ekran görüntüsü şu şekilde oluyor :
DualMiner
Kraken Borsasında ve Bleutrade borsasında da hesaplar açmalısınız. Kraken ether satıp Bitcoin’e çevirmeniz için gerekecek. Kraken yerine örneğin Poloniex borsasını da kullanabilirsiniz. Bleutrade’de aynı Kraken de olduğu gibi, ama bu sefer Decred satıp BTC ye çevirmeniz için gerekecek. Sonra buradan elde ettiğiniz Bitcoinleri BTCTurk.com a gönderip, satıp TL’ye çevirebilirsiniz. TL’ye çevirdiğiniz paranızı istediğiniz banka hesabınıza trasfer edebilirsiniz. Hesap sizin adınıza kayıtlı bir hesap olmalı.

Sormak istedikleriniz varsa aşağıya yorum bırakabilirsiniz. Anında cevaplayamasam da, ilk gördüğümde cevaplamaya çalışırım.

Bir de unutmadan Coinotron için, sitelerinden proxy sini indirip kullanmalısınız.

07/05/2016
Ali bey’in uyarısıyla düzeltiyorum, bu kullandığımız dual miner stratum desteği taşıdığından proxy gerektirmiyor, ancak Dual Miner yerine hala Eth.exe veya ethminer.exe kullanıyorsanız proxy indirip kullanabilirsiniz.

31/05/2016
Yukarıda Decred için suprnova havuzunu örnek vermiştim. Internet’te forumlarda yazılmış bazı şikayetler sonucunda pool.mn havuzuna geçtim. Sorunsuz bir şekilde 2-3 haftadır çalışıyor. Coinotron’da da çok fazla bir sıkıntı görmüyorum. Bir de Decred için Bleutrade borsasını kullanıyordum ama Poloniex de Decred’i ilave ettiğinden artık Decred için de Polo kullanıyorum.

10/06/2016
Burada, Claymore’un Dual Miner için hazırladığı hesap makinesi var. Elektrik parası ödemediğiniz durumda geçerli bu hesap makinesi. Elektrik tüketimi gözardı edilmiş. Size bir fikir vermesi açısından, dcri değerinin karşılığı olan elektrik tüketimini veriyorum. ASUS R9 390 ekran kartı için geçerlidir.

sadece ether mining yapan 2 tane R9 390 karta bağlı power duvardan 592 Watt çekiyor
Dual mining e geçince dcri
değeri 10 iken 593 .2 watt
dcri 20 iken 618.6 watt
dcri 30 iken 653 watt
dcri 40 iken 675 watt
dcri 50 iken 697 watt
dcri 60 iken 718 watt
dcri 70 iken 720 watt
dcri 80 iken 715 watt
dcri 90 iken 714 watt
dcri 100 iken 712 watt çekiyor
dcri değerini fazla kafa yormamak için 50 de bırakıp dual mining yaparsak yaklaşık olarak kart başına 50 watt tüketimimiz artıyor

Herkese sevgi ve saygılarımla

Have any Question or Comment?

11 comments on “Ethereum Madenciliği – Ethereum Mining 2 (Decred Dual Mining)

serhan ozkalender

cok guzel calisma olmus tebrik ediyorum devamini bekliyoruz..

Koray çetindamar

Başkan büyüksün, çok faydalı bir yazı olmuş, çalışmalarında başarılar dilerim

Ali Pura

Coinotron için proxy gerekmiyor artık. Dual minerin stratum desteği var.

nbelirdi

Ali bey haklısınız o satırı düzeltiyorum. Uyarınız için çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız.

aykan

Üstat Ellerine Sağlık. Süper Olmuş.

hocam çok teşekkürler. Paylaşımlar için emeğinize zihninize sağlık

Hocam verdiğiniz bilgiler gerçekten çok faydalı. Allah razı olsun. İnternet ortamında sizin kadar açıklayıcı ve yardımcı olan ne bir yazı ne bir kişi gördüm. Sayenizde madencilik işine girmiş bulunmaktayız.
Bir yazıda poloniex yada buna benzer bir sitenin işleyişini, daha doğrusu suprnova ve coinotrondan kazanılan etherleri cüzdanımıza nasıl yönlendiriceğiz,poloniex sitesini nasıl kullanıcağız bu etherleri buraya yönlendirip nasıl çevireceğimizi açıklarsanız tadından yenmez 🙂

Mst

Merhabalar
Yaziniz icin cok tesekkurler. Bu iste yeni oldugum icin tabirlerin anlaminda gucluk cekiyorum acikcasi. Ethereum mining yaparken neden decred mining de ypiliyor? Stratum nedir? Acikcasi bunlari aciklarsaniz cok sevinirim. Koly gelsin

nbelirdi

Ethereum gibi Decred de bir kripto para birimi. Claymore’un yazdığı mining yazılımı her iki para birimininde aynı anda madenciliğinin yapılmasına izin veriyor. Bu nedenle Dual Mining – çifte madencilik yapanlar da var, ama yapmayanlar da var. Yapmayanlar Claymore yazılımını sadece ether madenciliği için de kullanabiliyorlar. Dual madencilik ekran kartlarının haddinden fazla ısınmasına sebep olduğundan soğutma büyük önem kazanıyor. Stratum, havuzla sizin madencinizin arasında kullandığı haberleşme protokolü. Stratum kullanıldığında, getwork kullanan normal ethminer.exe veya eth.exe den %5-%10 daha verimli madencilik yapılabiliyor. Bu durumda havuzlar, Stratum destekli proxy yazılmları sağlıyorlar. Bunu da bilgisayarınızda çalıştırmanız gerekiyor. Fakat Claymore madencilik yazılımı içerisinde Stratum desteği zaten bulunduğundan herhangi bir proxy yazılımı kullanmanıza gerek kalmıyor. Kolay gelsin.

fatih akdeniz

Merhabalar,
sitenizdeki 7-8 yazınızı okudum başarılı bir anlatım tekniğiniz var. bilgi paylaşımı konusunda da gayet açıksınız teşekkür ederiz.

bir süredir polo da eth alım satım işi yapıyorum fakat yazılarınızı okuyunca madenciliğe girmelimiyim diye düşünüyorum. Daha iyi anlamak için bir kaç sorun olacak. yanıtlarsanız memnun olurum.

-ETH için nasıl konfigrasyonda bir pc toplamalıyız?
-Ekran kartı için R9 390 mı yoksa RX 480 mi tercih edilmeli?
-Sadece mining yapması için toplanacak pc saatte ortalama kaç watt enerji harcayacak?
-istanbul’da mesken için elektrik kw birim fiyatı nedir?

Teşekkür ederim

Yalçın

GPU0 – not enough GPU memory to place DAG, you cannot mine this coin with this GPU
GPU0 – OpenCL error -61 – cannot allocate big buffer for DAG. Check readme.txt for possible solutions.
Cannot resolve ‘stratumtcp’
DCR: Stratum – Cannot connect to stratumtcp:0
DCR: Stratum – Failed to connect, retry in 20 sec…
GPU 0 failed
Setting DAG epoch #133 for GPU0
GPU0, OpenCL error -38 – cannot write buffer for DAG
GPU 0 failed
ETH: Stratum – connecting to ‘coinotron.com’ port 3344
ETH: Stratum – Connected (coinotron.com:3344)
ETH: Authorization failed
: {“id”:2,”result”:null,”error”:[25,”Notsubscribed.Wrongworkernameorpassword”,null]}
ETH: Stratum – connecting to ‘coinotron.com’ port 3344
ETH: Stratum – Connected (coinotron.com:3344)
ETH: Authorization failed
: {“id”:2,”result”:null,”error”:[25,”Notsubscribed.Wrongworkernameorpassword”,null]}
Stratum – reading socket failed 10038, disconnect
ETH: Job timeout, disconnect, retry in 20 sec…
Cannot resolve ‘stratumtcp’
DCR: Stratum – Cannot connect to stratumtcp:0
DCR: Stratum – Failed to connect, retry in 20 sec…
Quit…
GPU0 t=37C fan=30%
WATCHDOG: GPU error, you need to restart miner 🙁

Bu şekilde bir hata veriyor sebebi nedir acaba dediklerinizin hepsini yapmaya çalıştım.

Bir cevap yazın
Çevrimiçi kişiler

Şu an çevrimiçi kullanıcı yok

Slack Grubu

Slack tartışma kanalımıza katılabilirsiniz. https://baybil.net/slack-davetiyesi/

baybil.net – Yotube Kanalı


Araç çubuğuna atla