ZCash Madenciliği


Merhaba,

Bu yazımda gündemde olan ZCash madenciliği ni ele alacağım. ZCash (ZEC) madenciliğinde de aynı Ethereum veya Ethereum Classic de olduğu gibi ekran kartları kullanılıyor. Hem AMD hem NVDIA ekran kartları ile madencilik yapabilirsiniz. AMD işlemcili ATI ekran kartları için başka, NVIDIA işlemcili ekran kartları için başka madencilik yazılımları kullanılmakta. Bilgisayarınızın işlemcisini kullanarak cPU madenciliği de yapabilirsiniz ama artık uğraşmaya değmeyecek kadar az getirisi olur. Uğraşılmaz.

AMD işlemcili kartlar içi genelde Claymore un ZCash Miner ı kullanılıyor. En verimli ve özelleştirilebilen madenci. Pek çok parametresi ile her istediğiniz şarta uygun ayarlama yaparak madencilik gerçekleştirebiliyorsunuz. AMD kartlar için olan Claymore yazılımını Buradan indirebilirsiniz. Bu yazıyı yazarken son sürüm 9.2 idi.

NVIDIA kartlar için de bu sayfadaki linklerden indirebilirsiniz. https://bitcointalk.org/index.php?topic=1707546.0

ZCash madenciliğinde kullanılan Claymore ve EWBF yazılımları hakkında alttaki video yu çekip Youtube a koydum. Tüm parametreler hakkında bilgi verdim. 2. video bu yazıyı yazdıktan sonra çıkan yeni sürüm (10) getirdiği yeniliği anlatır.

 

Dolayısıyla burada yazacak pek fazla konu kalmıyor.

En çok sorulan sorular. ZCash madenciliği kârlı mı ? Ne kadar yatırıma ne kadar kazanırım, değer mi ? gibi sorular. Madencilik yaparken şunları bilmelisiniz. Her işte olduğu gibi emek sarfetmeniz gerekiyor. Bir kripto para biriminin madenciliğine başlayacaksanız, ilk başlayanlardan olduğunuz takdirde çok kısa sürede, örnek 1 ay, yatırım maliyetinizi karşılayabilirsiniz. Örneğin ZCash madenciliği 28 Ekim de başlamıştı. Şimdi yılbaşına geldik nerdeyse 2 ay geçmiş. Şimdi başlarsanız, ilk yatırım maliyetini çıkarmanız 1 sene sürebilir. Fakat borsalardan iyi anlıyorsanız, ürettiğinizi coin değeri yükseldiğinde satacak kadar sabırlı takip edebiliyorsanız bu süre kısalabilir. bir başladınız mı çıkamayacağınız, adama musallat olan bir meslektir.

Sorularınız olursa bu yazının altında yorum bırakarak veya youtube kanalının altına yorum bırakarak cevap bulabilirsiniz.

Sevgiler ve saygılar

Have any Question or Comment?

4 comments on “ZCash Madenciliği

Merhaba Hocam
Öncelikle bizler için yaptığınız çalışmalardan dolayı size, İlke Bey ve Barış Bey’e çok teşekkür ederim
Size sormak istediğim birkaç bilgi olacaktı. para transferleri için Koinim.com uygun mudur alternatifleri nelerdir? ve wallet oluşturmak istiyorum ne yapmalıyım?

Merhaba Oguz bey,

Paribu.com ve koinim.com u gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Ben ikisinide test ettim, nacizane görüşüm paribu.com daha hızlı ve kullanıcı dostu.

Cevabınız ve ilginiz için tesekkur ederim…

Erdi

İyi günler. Sol/s’nin mh/s değerinden karşılığı nedir acaba? yani 50 sol/s 50 MH/s oluyor mu?
Teşekkürler.

Bir cevap yazın
Çevrimiçi kişiler

Şu an çevrimiçi kullanıcı yok

Slack ve Discord Grupları

Ocak 2019 itibariyle daha çok Discord kullanmaya başladık.

Slack kanal katılımı. Slack

Discord grup davetiyemiz. Discord

baybil.net – Yotube Kanalı


Araç çubuğuna atla