Ethereum Hard Fork Blok 7.080.000 de gerçekleşebilir.


Merhaba dostlar,

Ethereum geliştiricileri Constantinople (İstanbul) çatallanmasını (hard fork) blok 7.080.000.- de gerçekleştirmek üzere anlaşmaya vardı. İçinde bulunduğumuz bu günlerde blok numarası 6.860.000 civarında, bu da demek oluyor ki çatallanma 14-18 Ocak 2019 tarihleri arasında gerçekleşebilir.

İstanbul çatallanması Kasım 2018 de dağıtılacaktı ama Ekim 2018 de ki test ağındaki dağıtımda başarısız olmuştu. Bunun üzerine Afri Shchoedon ismindeki yazılım geliştirici, 2018 yılı içinde bir dağıtımın gerçekleşmesinin mümkün olmayacağını belirtmişti.

2018 yılında Ethereum 1400 dolarlardan 100 doların altına kadar inmiş, Ethereum aracılığıyla başlayan çok sayıda firma ve platform, senetlerin kayıtsız sunulması ve alınıp satılması nedeniyle SEC’in (Securities and Exchange Commission – Senetler ve Borsa Komisyonu) artan zorlayıcı baskıyla yüzleştiler. Bu nedenle 2019 Ocak ayı, Ethereum blokzinciri çatallanması için pek de uygun bir zaman gibi gözükmese de, yazılımcıların zorluk bombası nedeniyle başka da seçenekleri yok.

Zorluk bombası, Ethereum bloklarının bir noktadan sonra daha fazla blok kazılamayacak derecede, buzul çağına öncülük edecek şekilde, exponansiyel olarak yavaşlamasına neden olacak şekilde programlandı. Bu da yazılımcıları, Ethereum’un teknolojik gelişmeleri ve güncellemeleri alıyor olmasını sağlamak için periyodik olarak çatallama gerçekleştirmeye itiyor. Zorluk bombası, İstanbul çatallanmasında ortadan kaldırılmayacak ancak 18 ay ertelenecek.

İstanbul çatallanması, blok ödülünü 3 Ether’den 2 Ether’e indireceğinden yatırımcılar ve madenciler arasında çekişmeye neden olabilir. Diğer taraftan yatırımcılar Ether arzının düşük enflasyon oranını sıcak karşılamalılar. Buna rağmen madenciler, çöken Ethereum fiyatları ve ödülün 1/3 oranında azalmasıyla boğuştuklarından bu çatallanmayı düşüncesizce buluyorlar.

Blok ödülünün azaltılması konusu henüz sıcakken, Ethereum geliştiricileri , ASIC madencileri devre dışı bırakacak ProPoW’u da devreye almak için acele ediyorlar. Bu hareket en büyük Ethereum madencilerinin çoğunu haklarından mahrum edecek.

Çatallanma yaklaştıkça, tartışma önümüzdeki ay artarak devam edecek. Yazılım geliştiriciler, madencilerden farklı görüşler aldıklarından Ethereum zincirinde herhangi bir bölünme beklenmiyor.

Ethereum daha önce bir çatallanma sonrasında, yazılım geliştirmecilerin fonlarının kaybolması /hacklenmesi nedeniyle bir kere daha çatallandırılmış, ve bunun sonucunda , hacklense bile hesapların geriye döndürülmesinin doğru olmadığını söyleyen bir grup nedeniyle bölünmüş ve Ethereum Classic doğmuştu.

İstanbul çatallanmasına katılmayacağını belirterek organize olan madenciler aracılığı ile hala kolaylıkla yeni bir Ethereum sürümü doğabilir. Aslında ASIC cihazlar kullanan madencilerin, ProgPoW uygulanmasından sonra cihazları değersiz bir hale geleceğinden, mevcut Ethereum sürümünü sürdürmeyi denemelerinde kaybedecek hiç bir şeyleri yok.

Kaynak : https://bitcoinnews.com/ethereum-hard-fork-at-block-7080000-in-january-2019/

Have any Question or Comment?

Bir cevap yazın
Çevrimiçi kişiler

Şu an çevrimiçi kullanıcı yok

Slack ve Discord Grupları

Ocak 2019 itibariyle daha çok Discord kullanmaya başladık.

Slack kanal katılımı. Slack

Discord grup davetiyemiz. Discord

baybil.net – Yotube Kanalı


Araç çubuğuna atla